Park w Pokoju - Świątynia Matyldy
GALERIA

Biała Sobota z mammografią skryningową i nauką samobadania piersi

Opolskie Centrum Onkologii, odpowiadając na apel Polskiej Unii Onkologii, organizuje w sobotę, 1 lutego – Dzień Otwartych Drzwi, skupiając się wyłącznie na badaniach przesiewowych (skryningowych) w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi oraz na  nauce samobadania piersi.

Zapraszamy zatem wszystkie ubezpieczone w NFZ mieszkanki Opolszczyzny z grupy skryningowej, tj. w wieku 50-69 lat, które w ostatnich 2 latach nie wykonywały mammografii, do Pracowni Mammograficznej w Opolskim Centrum Onkologii w godz. 8-14 w nowy pawilonie diagnostycznym (różowy budynek z „zielonymi oknami”).  W rejestracji, która będzie czynna w godz.7-13.45, należy okazać dowód osobisty


Polscy onkolodzy ponawiają apel o pilne podjęcie działań na rzecz nowej ustawy o Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2030

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Już po raz 14. dzień 4 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak zwykle z  tej okazji Polska Unia Onkologii zwróciła się do wszystkich ośrodków onkologicznych w kraju, z apelem o zorganizowanie w sobotę, 1 lutego br. Dnia Drzwi Otwartych podczas którego promowane będą zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, propagującego postawy prozdrowotne i czujność onkologiczną, w tym także profilaktykę wtórną, służącą wczesnemu wykrywaniu nowotworów, takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy i rak jelita grubego. Podobnie jak w roku ubiegłym motywem przewodnim obchodów Dnia Walki z Rakiem jest nadal niezwykle aktualny postulat o pilne, wspólne, intensywne działania na rzecz przygotowania nowej ustawy o Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN), przewidzianym do realizacji na lata 2016-2030.

PUO podkreśla, że zgodnie z wytycznymi unijnymi, każdy kraj zobowiązany jest do jak najszybszego przygotowania kolejnej edycji wieloletniego Narodowego Programu Walki z Rakiem, uwzględniającego niepokojące prognozy zachorowań i zgonów na raka, z zapewnieniem równego dostępu obywateli wszystkich krajów świata do nowoczesnych, kompleksowych świadczeń diagnostyczno- leczniczo- rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej i w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć centrów onkologicznych. Na realizację tych celów, a także na szeroko pojętą prewencję i profilaktykę nowotworową, dzięki której możliwa będzie redukcja zachorowań i poprawa wyników leczenia w Polsce o 5-10 procent, niezbędne jest zagwarantowanie przez rząd odpowiednich środków finansowych,  które zapewnią realizację nowego NPZChN w najbliższych 15-20 latach.

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 29-01-2014 12:10

Przewiń do góry