Park w Pokoju
GALERIA

PSP.jpeg

Ze względu na obecny stan zagrożenia pożarowego powiatu informuję o sytuacji i jednocześnie apeluję do wszystkich mieszkańców powiatu prosząc o rozwagę i przeciwdziałanie procederowi niszczenia środowiska naturalnego, zabijania zwierząt, niszczenia ludzkiego dobytku, marnotrawienia społecznych funduszy, a najważniejsze zbędnego narażania życia i zdrowia ludzi, w tym szczególnie strażaków.

O bezsensowności i szkodliwości wypalania traw przypomina się wielokrotnie i w różnorodny sposób, ale trudno jest wyplenić zakorzenione prymitywne myślenie.

Wg danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Polsce od początku marca strażacy gasili już około 49 tys. pożarów traw, lasów i  nieużytków. Zginęło w nich 7 osób, kilkanaście osób zostało rannych, w tym też strażacy.  Na terenie naszego województwa 7 osób zostało rannych!

Tylko w miniony weekend doszło do ponad   11 tys. pożarów, rekord padł w sobotę - strażacy otrzymali wówczas blisko 4,5 tys. takich zgłoszeń.

W sumie od ubiegłego piątku do niedzieli gasiliśmy 11 173 takich pożarów. Spośród nich  532  to pożary lasów wywołane wypalaniem traw.

W ostatnich tygodniach powiat nasz nawiedziła plaga pożarów, spowodowanych przez podpalaczy wypalających trawy na łąkach, pastwiskach, działkach, rowach i wszelkich nieużytkach.

W okresie od 1 do 27 marca br. na terenie powiatu namysłowskiego powstało 88  pożarów traw i pozostałości roślinnych. Do wszystkich pożarów w tym okresie zaangażowano 155 samochodów pożarniczych i 722 strażaków.

Najgorzej przedstawia się sytuacja w okresie od 16 do 27 marca br. gdzie w całym województwie opolskim zanotowano 896 pożarów związanych z wypalaniem traw a na terenie naszego powiatu aż 70 takich pożarów.

Obecnie powiat namysłowski, najmniejszy ludnościowo w województwie opolskim, jest miejscem największej statystycznie ilości pożarów.

Stan taki można porównać już do stanu klęski żywiołowej!

Szczególne przypadki pożarów z ostatnich dni:

  1. 17 marca - Brzozowiec: starsza osoba postanawia oczyścić swoją obejście z suchych traw. Skutek – poza wypaleniem 1 ha łąki  omal nie spalił  trzy budynki mieszkalno - gospodarcze!
  2. 20 marca - trasa Lubska – Młokicie : spaleniu uległo 2,5 ha traw zagrożonych ok. 5 ha lasu młodnika .
  3. 20 marca – Jagienna : 1 ha spalonych traw na nieużytkach, bezpośrednio zagrożone budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze.
  4. 23 marca - Namysłów ul. Staromiejska:  spalono ok. 4 hektary łąk i nieużytków oraz stworzono bezpośrednie zagrożenie dla dwóch zabudowań gospodarczych
  5. 27 marca -  Przygorzele: spaleniu uległo 4 ha traw na nieużytkach zagrożonych był las oraz budynki mieszkalne i gospodarcze.
  6. 27 marca - Namysłów- pomiędzy ogródkami działkowymi a ul. Drzewieckiego: spalono ok. 8 hektarów łąk i nieużytków oraz bezpośrednio zagrożona była baza paliw, na terenie której są zbiorniki na kilkaset tysięcy litrów różnych paliw. Dodatkowo pożar rozwijał się pod liniami wysokiego napięcia. Decydującym czynnikiem wpływającym na kierunek rozprzestrzeniania się ognia miał wiatr !

Podkreślić należy, że za te wszelkie straty i działania to my wszyscy zapłacimy w postaci min. podatków, zmniejszonych dochodach gmin, powiatów i różnych firm oraz poszczególnych osób fizycznych. Może nastąpić konieczność rezygnacji z wielu różnych zaplanowanych zadań a nawet inwestycji.

Przy tak dużej ilości działań ratowniczych, w sytuacji nie dofinansowania budżetów ochotniczych straży pożarnych i budżetu tut. Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  realne jest zagrożenie, że z powodu np. braku paliwa, braku środków na naprawy i remonty samochodów oraz sprzętu, straże pożarne mogą nie wyjechać do następnych akcji ratowniczych.

Tą drogą zwracam się do wszystkich mieszkańców o ratowanie naszych miejscowości, domów i terenów przed  szaleństwem  wypalania  traw!

 

Komendant Powiatowy                         

Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie          

bryg. Krzysztof Gacek                                 


Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 02-04-2012 10:24

Przewiń do góry