Park w Pokoju - Świątynia Matyldy
GALERIA

Setną rocznicę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej świętowali 8 września 2012 r. strażacy ochotnicy z Domaradza. Przy dźwiękach strażackiej orkiestry dętej z Łowkowic uczestnicy uroczystości przeszli z placu przy Szkole Podstawowej do remizy OSP w Domaradzu.

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji strażaków koncelebrowana przez ks. proboszcza parafii rzymsko-katolickiej w Fałkowicach ks. Joachima Solgę, Ojca Marcelego Dębskiego - kapelana strażaków i diecezjalnego kapelana OSP województwa opolskiego ks. Józefa Urbana.

W uroczystości uczestniczyły delegacje z pocztami sztandarowymi ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Pokój oraz z PSP w Namysłowie.

W tym ważnym dla OSP w Domaradzu wydarzeniu oprócz mieszkańców udział wzięło wielu znamienitych gości. Obecni byli między innymi: Wiceminister Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy, Wicestarosta Powiatu Namysłowskiego Andrzej Spór, Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Teresa Tiszbierek, Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Karol Stępień, Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Opolu Wiktor Urbański, Komendant Powiatowy PSP bryg. Krzysztof Gacek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Namysłowie dh Henryk Seruga.

Po podniesieniu flagi państwowej i złożeniu meldunku o gotowości pododdziałów Ministrowi Spraw Wewnętrznych Stanisławowi Rakoczemu, głos zabrała gospodarz Gminy – Wójt Barbara Zając, która przywitała przybyłych na uroczystości gości, a następnie wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych Stanisławem Rakoczym i Prezesem Zarządu Głównego ZOSP RP dh Teresą Tiszbierek odsłoniła tablicę upamiętniająca stulecie powstania jednostki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Domaradzu została uhonorowana Złotym Znakiem Związku – sztandar jednostki udekorowali dh Teresa Tiszbierek i Wiceminister Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy. Następnie wraz z Opolskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbrygadierem Karolem Stępniem wręczyli oni również Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza najstarszemu członkowi OSP w Domaradzu dh Ginterowi Riewoldowi i Złoty Znak Związku – Komendantowi Gminnemu ZOSP RP dh Leszkowi Marczakowi.
Wielu zasłużonych druhów z jednostki w Domaradzu zostało także uhonorowanych Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie jednostce w Domaradzu samochodu Opel Vivaro. Barbara Zając Wójt Gminy Pokój dokonała przecięcia szarf i oficjalnego przekazania strażakom dokumentów i kluczy do samochodu.
Goście nie szczędzili słów podziękowania, uznania i wdzięczności dla strażaków ochotników za to, że nieprzerwanie, już od stu lat, na co dzień, bez galowych strojów, na głos syreny spieszą z pomocą wszędzie tam, gdzie inni potrzebują pomocy.

Odczytane zostały również listy gratulacyjne Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemara Pawlaka i Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza.

Oficjalną część uroczystości zakończył Prezes OSP w Domaradzu dh Ryszard Adamski, który podziękował zaproszonym gościom za przybycie i zaprosił na koncert orkiestry strażackiej z Łowkowic i uroczysty obiad.


Agata Kruszelnicka        


GALERIA: 100-lecie OSP Domaradz - 8 września 2012 r.

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 17-10-2012 09:17

Przewiń do góry