RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

OHP w Dąbrówce Dolnej: Rusza projekt "Czary i magia ziół" w ramach programu "Młodzież w działaniu" w Środowiskowym Hufcu Pracy w Dąbrówce Dolnej

OHP.jpeg młodzież.jpeg

„Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej, dzięki  któremu młodzi ludzie mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki. Inicjatywa młodzieżowa to projekt, który inicjuje, tworzy i realizuje sama młodzież. W takich inicjatywach młodzież ma szanse sprawdzić w praktyce swoje pomysły, bezpośrednio i aktywnie uczestnicząc w planowaniu i realizacji projektów. Młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Dąbrówce Dolnej postanowiła zapropagować w naszej miejscowości  ideę zakładania ogrodów zielarskich.

Żyjemy w czasach, gdzie często zapominamy o przyjemności płynącej z prowadzenia własnych ogródków warzywnych, zielarskich. Ludzie wolą kupić gotowy produkt w sklepie lub markecie – bo tak jest wygodniej. Chcemy zapropagować w naszej miejscowości ideę zakładania ogrodów zielarskich. Dlatego zrodził się pomysł stworzenia miejsca, gdzie będzie można zobaczyć „świat ziół”. To w takim miejscu można byłoby spędzić czas wolny obcując z naturą.

Projekt przewiduje następujące rezultaty: poznanie podstawowych ziół uprawianych w ogrodach, zapoznanie z umiejętnościami komunikowania się, doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji, doskonalenie umiejętności pracy w grupie, doskonalenie umiejętności prezentacji efektów swojej pracy, wyszukiwanie informacji o zastosowaniu ziół w kuchni i w lecznictwie, uczestnictwo w zajęciach botanicznych, przygotowanie materiałów do kalendarza, wydanie kalendarza, przygotowanie oraz obsługa targu zielarskiego, klasyfikowanie i rozpoznawanie roślin zielarskich, pomoc w zakładaniu ogródków ziołowych mieszkańcom. Efekt jaki zamierzamy osiągnąć, to przede wszystkim poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczestników zajęć , jak również przedstawienie im alternatywnych możliwości spędzania wolnego czasu. Pragniemy przekonać społeczność o możliwościach kontaktowania się z przyrodą poprzez obserwację najbliższego otoczenia wokół szkoły czy domu. Chcemy wykształcić w uczestnikach świadomość obcowania z przyrodą zasięgu ręki, zachęcić do własnych poszukiwań i gromadzenia zbiorów zielarskich, do zakładania przy domowych  ogródków zielarskich. Cały dorobek i przebieg projektu zaprezentujemy podczas targu zielarskiego, który zorganizujemy na zakończenie projektu.

Opracowała: Monika Paluch