Park w Pokoju
GALERIA

Zgłaszanie zapotrzebowania na Internet światłowodowy:

  • internet.gov.pl (System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego) -  sprawdzenie dostępności usług sieciowych, zgłaszania zapotrzebowania na usługi "Zgłoś potrzebę dostępu do Internetu" czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów
    internet.gov.pl - zgłoś popyt.jpeg
  • wyszukiwarka.uke.gov.pl - zgłaszanie zapotrzebowania na internet podając dane adresowe za pomocą opcji "ZGŁOŚ POPYT"
    • zgłoszenie popytu (opcja dostępna po kliknięciu na danej nieruchomości): wyszukiwarka.uke.gov.pl - zgłoszenie popytu - przykład UGP
    • zgłoszenie adresu i popytu (opcja dostępna po kliknięciu na nowym, wcześniej nie dodanym adresie): wyszukiwarka.uke.gov.pl - zgłoszenie popytu i adresu - przykład

Szanowni Państwo,

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Pokój internetem światłowodowym zamieszczamy informacje w jaki sposób można samodzielnie zgłosić zapotrzebowanie podając dane adresowe.

Kierowanie wielu zgłoszeń z terenu gminy, zwiększa szanse na rozbudowę sieci światłowodowej o pominięte adresy i zapewnienie możliwości dostępu do szybkiego internetu dla większej części mieszkańców.

Kancelaria Rady Ministrów udostępniła w internecie bazę danych, dzięki której możliwe jest sprawdzenie dostępności usług sieciowych w każdej gminie w naszym kraju. Dostęp do bazy jest bezpłatny. Znajdziecie  ją Państwo  pod adresem: https://internet.gov.pl/.

Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane zawierają nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli.

Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.

Zgłoszenie przez Państwa  pustostanów umożliwi prawidłowe zaplanowanie interwencji publicznych na projekty budowy sieci szerokopasmowych dofinansowywanych ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy oraz Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakich budynkach nie znajdują się żadni potencjalni użytkownicy końcowi usług dostępu do internetu i w związku z tym nie ma potrzeby zapewniania dla takich budynków możliwości korzystania z tych usług. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na dofinansowanie budowy dostępu do internetu w „najdroższych” lokalizacjach.


Światłowód w okolicy? Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) udostępnia narzędzia, aby to sprawdzić

Wyszukiwarka UKE ma na celu udostępnienie informacji z zakresu infrastruktury telekomunikacyjnej (węzły, kolokacje, stacje BTS, hotspoty oraz linie). Podstawową jej funkcją jest weryfikacja w danej lokalizacji dostępności usług wraz z informacją o ich dostawcy.

Dzięki Wyszukiwarce można się dowiedzieć jacy przedsiębiorcy – i jakie usługi – mogą świadczyć w wybranej lokalizacji oraz poznać maksymalne parametry tych usług. Z tą wiedzą można zgłosić się do interesującego nas operatora.

Może jednak zajść sytuacja, w której żaden z operatorów nie wykazał wybranego adresu jako miejsca, gdzie może świadczyć usługę. Dla takiego przypadku w serwisie dostępne jest narzędzie ‘Zgłoś popyt’, za pomocą którego wskazać można zapotrzebowanie na określony rodzaj usług lub zwiększenie parametrów Internetu stacjonarnego. Dzięki niemu zainteresowany przedsiębiorca telekomunikacyjny może w dowolnym momencie wygenerować raport popytu na usługi, który wykorzysta w procesie planowania inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją swojej sieci telekomunikacyjnej.

Każdy z Państwa może samodzielnie zgłosić zapotrzebowanie na internet podając dane adresowe za pomocą opcji „ZGŁOŚ POPYT” (opcja dostępna w prawnym górnym rogu strony lub po kliknięciu na danej nieruchomości) na stronie https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ - w którym podajemy konkretny adres nieruchomości.

Dodatkową funkcją Wyszukiwarki jest możliwość sprawdzenia czy wybrany adres został zgłoszony do objęcia zasięgiem w ramach budowy sieci światłowodowej ze środków unijnych pochodzących z projektu POPC. Można się dowiedzieć, kto jest beneficjentem na danym obszarze, jaka jest planowana data zakończenia rozbudowy oraz jakie są parametry techniczne budowanej sieci.

Aby sprawdzić, czy Państwa nieruchomość jest ujęta w obecnych planach, polecamy sprawdzić lokalizację na TEJ MAPIE, na której uwzględniono stan prac. Zapotrzebowanie zgłaszamy jednak w linku powyższym.

Samo zgłoszenie na Internet o określonej przez użytkownika prędkości (od 1 Mb/s do 100 Gb/s) oczywiście nie gwarantuje, że w najbliższym czasie spodziewać się można modernizacji, jednak jeśli więcej osób zdecyduje się na wypełnienie formularza, być może będzie to sygnał dla operatorów, by warto zainteresować się danym obszarem. Wyszukiwarka pozwala również na sprawdzenie, czy ktoś już wcześniej nie zgłosił takiego zapotrzebowania oraz kiedy można spodziewać się realizacji, jeśli zlecenie na inwestycję zostało już wystawione.

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 27-03-2023 13:32

Modyfikował(a): Tomasz Zimoch
Data modyfikacji:
 27-03-2023 14:33
Przewiń do góry