RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

Uroczyste odsłonięcie popiersia Ferdinanda von Richthofena przy Kościele Zofii w Pokoju - 7 czerwca 2012 r.

Z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Koło Terenowe Pokój, gmina Pokój, w celu trwałego upamiętnienia postaci Ferdynanda von Richthofena, w czwartek, 7 czerwca 2012 r., przy Kościele Zofii w Pokoju zostało odsłonięte popiersie urodzonego w Pokoju/Carlsruhe wybitnego naukowca.

Rzeźba to popiersie XIX wiecznego geografa i podróżnika, urodzonego w Pokoju. Popiersie wielkości 80 cm, wykonane jest w sztucznym kamieniu i umieszczone na kolumnie o średnicy 50 cm wysokości 1,80 cm. Postument wykonany zostanie również w sztucznym kamieniu. Kolumna będzie miała pionowe żłobkowania o nieregularnych odstępach. W miejscu osadzenia rzeźby na kolumnie znajduje się napis z liternictwa wielkość:  3,5 cm.

Fundatorem popiersia jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Koło Terenowe Pokój, gmina Pokój, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Deutsche Gesellschaft für Geographie, Verband Deutscher Schulgeographen, Heimatkreis Carlsruhe.

W celu uczczenia tego wydarzenia zasłużonemu geografowi został poświęcony IX Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogradów im. C. M. von Webera (szczegóły) oraz zostało zorganizowane międzynarodowe seminarium pn. „Nauczanie geografii w Polsce i w Niemczech“ (szczegóły).