- Aktualności
-
Sprawy urzędowe
- Gospodarka
- Gospodarka odpadami
- Niepełnosprawni
- Nieruchomości
- Planowanie przestrzenne
- Opieka nad dzieckiem do lat 3
- Oświata
- Program Rodzina 500+
- Zamówienia Publiczne
- Zarządzanie kryzysowe
- Wybory
- GMINNA SPÓŁKA WODNA
- ROLNICTWO
- Rada Gminy
- Powszechny Spis Rolny 2020
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Poznaj gminę
- Galeria
-
Turystyka
- Odwiedź Nas
- Baza gastronomiczna
- Baza noclegowa
- Mamy pomysł na weekend
- Przyroda
- Parki
- film promocyjny - POKÓJ Z WIDOKIEM
- Ścieżki przyrodniczo-krajobrazowe
- Sieć hydrograficzna
- Charakterystyka Gminy
- Sołectwa
- Historia
- Zabytkowe obiekty architektury gminy Pokój
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Współpraca zagraniczna
-
Kultura
- Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii Webera
- Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera - GALERIA
- Dziedzictwo kulturowe
- 700-LECIE
- DOŻYNKI GMINNE - Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego
- Samorządowa Instytucja Kultury - Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju
- Samorządowa Instytucja Kultury - Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju
- Złote Gody
- Europejskie Dni Dziedzictwa
- Sport
- Życie religijne
- Informator
- Kontakt
-
PROJEKTY
- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
-
Projekty w gminie Pokój
-
Projekty zrealizowane
- Aktywne Pokojanki
- Aktywne Przedszkolaki
- Aktywni mieszkańcy Gminy Pokój
- CENTRA KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ NA WSIACH
- e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści
- E-urząd dla mieszkańca Opolszczyzny
- Elastyczne Przedszkole
- ICEO
- Izba Regionalna w Pokoju
- Ja w szkole
- Ja w szkole II
- Klucz do kompetencji w Szkołach Podstawowych Powiatu Namysłowskiego
- KULTURA, HISTORIA, TRADYCJA
- Modernizacja GOKSiR
- Perła na Stobrawskim Zielonym Szlaku
- Pod lipą
- Razem dla lepszej edukacji w Powiecie Namysłowskim
- Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Pokoju - etap I
- SMART
- SPO-ROL
- Stobrawskie szachy
- Stobrawskie Centrum Dziedzictwa Kulinarnego
- III Stobrawskie Święto Produktów Lokalnych
- Termomodernizacja
- URZĄD GMINY POKÓJ "INSTYTUCJA DOSKONALĄCA SIĘ"
- WIOSKA INTERNETOWA
- Wymiana posadzki prezbiterium Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pokoju
- Zielenieckie Dziołchy tańczą i śpiewają
- Centrum Doświadczania Świata
- Poznajemy Teatry
- e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści
- Razem dla eRozwoju
- Bliżej rodziny i dziecka - wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej
- "Czysta Dolina Stbrawy"
- Dobry start
- ERASMUS+
- Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim
- Kupalnocka w Domaradzkiej Kuźni
- Nie było nas byl las
- Ochrona różnorodności biologicznej poprzez utworzenie centrum ochrony różnorodności biologicznej w Pokoju, sporządzenie inwentaryzacji przyrodniczej korytarzy ekologicznych i przeprowadzenie działań z zakresu edukacji eko. i promocji na obszarze woj. op.
- Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w Województwie Opolskim
- Podniesienie standardu bazy technicznej, wyposażenia i zarządzania Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych oraz obszarami chronionego krajobrazu
- Przedsiębiorczy Przedszkolak
- Przystań Karp
- Realizacja programu Youngster Plus w Gminie Pokój
- Realizacja strategii niskoemisyjnych na Obszarze Subregionu Północnego Województwa Opolskiego
- Renowacja w części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju
- Rewaloryzacja terenów przyległych do cieków w zabytkowym parku w Pokoju
- Stobrawska wstęga - ostoja bioróżnorodności - edukacja, rozpoznanie i ochrona.
- Stobrawskie Centrum Przetwórstwa Lokalnego w Fałkowicach
- Stowarzyszenia bliżej siebie
- Utworzenie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Pokój
- PROJEKT LIFE PN. „WDRAŻANIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ POWIETRZA W SAMORZĄDACH WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO”
- Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim
- Zdalna szkoła
- Zdalna szkoła +
-
Projekty zrealizowane
- Solidarni z Ukrainą
- Program CZYSTE POWIETRZE
- Załatw Sprawę
- Planowanie przestrzenne
- ROLNICTWO
- Lista osób odwiedzających zabytkowy park w Pokoju
- Galeria
- SENIORZY
- Niepełnosprawni
- Instytucje kultury
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
- System informacji SMS
- Zarządzanie kryzysowe
- Koronawirus: informacje i zalecenia
- RODO
Partnerstwo gmin Pokój Hochspeyer. Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej - XI seminarium "Świat wokół nas" 2009
W dniach 18-25 września 2009 r. odbyło się XI seminarium „Świat wokół nas” młodzieży polskiej z Publicznego Gimnazjum w Pokoju i młodzieży niemieckiej z Hauptschule w Hochspeyer, w Niemczech pod tytułem „Z geologią na Ty ”. W spotkaniu ze strony niemieckiej wzięło udział 14 uczniów pod opieką nauczycieli Christel Ostermann i Wolfganga Steinmanna. Organizatorami i realizatorami seminarium po polskiej stronie były nauczycielki Renata Barabosz i Elżbieta Gosławska. Celem tego przedsięwzięcia było podtrzymanie współpracy naszych szkół, rozwój partnerstwa gmin, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji w języku niemieckim i angielskim, poznawanie Opolszczyzny, kształtowanie u uczniów postawy otwartej na inne narodowości i kulturę, poznanie budowy geologicznej najbliższej okolicy, rozpoznawanie podstawowych skał i minerałów.
W piątek 18 września 2009 r. w pierwszym dniu wizyty odbył się apel szkolny, na którym powitano grupę niemiecką, lekcja geografii przeprowadzona przez Panią Agatę Chmurę połączona z pokazem skał i minerałów oraz projekcją filmów edukacyjnych o zjawiskach wulkanicznych oraz filmu fabularnego „Park Jurajski” w wersji angielskiej z napisami niemieckimi. Zajęcia te miały na celu przygotowanie młodzieży do wycieczek w terenie. Po południu goście zwiedzili Pokój, park w Pokoju i wspólnie z gospodarzami bawili się przy ognisku na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
W sobotę 19 września 2009 r. odbyła się wycieczka autokarowa na Górę Św. Anny. W jej trakcie uczestnicy seminarium zapoznali się z walorami przyrodniczymi Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Zwiedzili rezerwat geologiczny, w którym poznali budowę geologiczną góry (skały wulkaniczne – bazalt, granit, tuf wulkaniczny; osadowe – wapień z odciskami wymarłych zwierząt), obejrzeli krater wulkanu, jakim kiedyś była Góra Św. Anny. Uczniowie zwiedzili amfiteatr, Muzeum Czynu Powstańczego, kalwarię, bazylikę Św. Anny, grotę lourdzką, muzeum misyjne, obejrzeli Pomnik Czynu Powstańczego i miejsce pielgrzymki Jana Pawła II. Wycieczka ta łączyła ze sobą aspekty przyrodnicze, kulturowe, historyczne, religijne, misyjne i geologiczne. Niedzielę młodzież niemiecka spędziła w polskich rodzinach, uczestnicząc w życiu swoich gospodarzy.
Trzy kolejne dni tzn. poniedziałek, wtorek i środa to wycieczka w Góry Opawskie. Przebywaliśmy na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Zdobyliśmy jego najwyższy szczyt Biskupią Kopę, przeszliśmy przez granicę polsko – czeską, obserwowaliśmy skały osadowe, podziwialiśmy piękną przyrodę w jesiennej szacie. We wtorek odbyły się zajęcia dydaktyczne w siedzibie parku pod kierunkiem pracownika. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o Górach Opawskich, kolekcję skał i minerałów oraz eksponaty zwierząt żyjących na Opolszczyźnie. W terenie pokonaliśmy Gwarkową Perć, dotarliśmy do byłego kamieniołomu „Piekiełko”, obejrzeliśmy wejście do sztolni po kopalni złota, obserwowaliśmy szatę roślinną.
W środę cała grupa udała się do Złotego Stoku na zwiedzanie kopalni złota. Uczestnicy popłynęli łodzią po zalanych korytarzach kopalni, zwiedzili najciekawsze korytarze i sztolnie, płukali złoto szukając pirytu zwanego „złotem głupców”, a na koniec sprawdzili swoją kondycję i sprawność fizyczną w parku wspinaczkowym „Skalisko”.
Dużą atrakcją dla obu grup było wspinanie się po drzewach, chodzenie po linach, mostach, sieciach i belkach zawieszonych wśród drzew.
W czwartek 24 września 2009 r. odbyła się wycieczka do Krasiejowa do „Dinoparku” w celu obejrzenia odkrywek geologicznych i skamieniałości dinozaurów. Uczniowie obejrzeli film dydaktyczny i kopalne szczątki gadów mezozoicznych. Wieczorem odbyła się dyskoteka integracyjna w szkole.
Piątek 25 września 2009 r. był ostatnim dniem naszego seminarium. Odbyły się zajęcia plastyczne prowadzone pod kierunkiem Pani Ewy Jankowskiej. Młodzież rysowała lub malowała wulkany i świat dinozaurów. Wykonano trzy prace plastyczne, każdą ok. 5m długości. Odbyło się podsumowanie spotkania, pokaz skał i minerałów, pokaz zdjęć z przebiegu całego seminarium, wymiana pamiątek, prezentów, podziękowań. Ostatnim akcentem naszego spotkania była wizyta w Urzędzie Gminy w Pokoju i spotkanie z Panią wicewójt – J.Ptaszek i Panią sekretarz – Z.Ciomą. Po południu pożegnaliśmy naszych kolegów życząc im szczęśliwej podróży i do zobaczenia za rok w Hochspeyer.
Podczas tego seminarium przez kilka dni na terenie gminy Pokój był obecny burmistrz gminy Hochspeyer Walter Rung, który spotkał się z władzami gminy Pokój, młodzieżą polską i niemiecką, zwiedził placówki oświatowe naszej gminy. Podczas oficjalnego spotkania wręczył Pani Renacie Barabosz złoty medal za zasługi i wkład w wieloletnią organizację partnerstwa gmin Pokój – Hochspeyer oraz wymianę młodzieży potwierdzony dyplomem uznania, przyznany przez burmistrza i radę gminy Hochspeyer w dniu 25 sierpnia 2009 roku.
Program wizyty został sfinansowany przez: Urząd Gminy Pokój, organizację Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz ze środków rodziców naszych uczniów.
Wszystkie założone cele i punkty programu udało się zrealizować. Młodzież wyjechała pełna wrażeń, wspomnień i nowych znajomości. Realizatorzy programu zgodnie wyrazili wolę kontynuowania spotkań polsko – niemieckich w takiej formie a kolejne spotkanie odbędzie się we wrześniu 2010 r. w Hochspeyer, Niemcy.
Opublikował: Tomasz Zimoch Data publikacji: 21-10-2009 20:40
46-034 Pokój
ul. Sienkiewicza 8
poniedziałek - piątek:
7.30 - 15.30
tel: 77 469-30-80
fax: 77 469-30-80 wew. 22
Strona używa plików cookies w celu poprawnego korzystania z serwisu.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z .