Park w Pokoju
GALERIA

W dniach od 22 września do 1 października 2006 roku odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju z młodzieżą niemiecką z Hochspeyer w Niemczech. 14 uczniów wraz z dwiema nauczycielkami gościło w rodzinach niemieckich, uczestniczyło w ich zajęciach i życiu szkoły. Grupę młodzieży stanowili uczniowie wyróżniający się bardzo dobrym zachowaniem i wynikami w nauce oraz znajomością języka niemieckiego i angielskiego. Wyjazd został sfinansowany przez rodziców i fundację Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Celem wyjazdu była kontynuacja programu partnerstwa naszych szkół, integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, poznanie życia rodzin niemieckich i zainteresowań rówieśników, łamanie stereotypów, doskonalenie komunikacji językowej i kształtowanie postawy otwartego na świat Europejczyka.

Pierwsze dwa dni uczniowie spędzili w rodzinach swoich rówieśników, spotkali się na ogrodowym przyjęciu,aby się poznać. Dnia 25 września w poniedziałek zastaliśmy powitani przez Dyrekcję i nauczycieli z partnerskiej Hauptschule w Hochspeyer i pojechaliśmy zwiedzić Kaiserslautern. Największą atrakcją była tego dnia wycieczka na stadion sportowy FC Kaiserslautern, gdzie w lipcu były rozgrywane mecze piłki nożnej w ramach Mistrzostw Świata. Stadion zrobił na nas duże wrażenie. Jest odnowiony, nowoczesny i przygotowany na przyjęcie 43 tysięcy kibiców. Potem obejrzeliśmy zabytkową Salę Kazimierza w dawnym zamku i podziemia w centrum miasta, wysłuchaliśmy historii Kaiserslautern, oglądaliśmy kompozycje kwiatowe w ogrodach na terenie dawnej fabryki tekstylnej, bawiliśmy się w parku i poznaliśmy tam świat dinozaurów, z którymi się chętnie fotografowaliśmy. Następny dzień spędziliśmy w parku wspinaczkowym w Kandel. Zabezpieczeni linami, klamrami i karabińczykami wspinaliśmy się po drzewach, jeździliśmy na linach, pokonywaliśmy kładki, półki, drabinki i inne atrakcje zawieszone wysoko wśród drzew. Każdy przeżywał mocno wspinaczki i zjazdy, a sił dodawała nam adrenalina. Było to wspaniałe i niezapomniane przeżycie. W środę pojechaliśmy do Trewiru, aby zobaczyć najstarsze miasto w Niemczech założone 2000 lat temu przez Rzymian. Obejrzeliśmy rzymskie pozostałości: amfiteatr, łaźnie cesarskie, bramę wjazdową do miasta oraz najstarsze kościoły, w tym katedrę z najcenniejszą relikwią – szatą Chrystusa. W czwartek odbyły się zajęcia w szkole oraz wycieczka do aquaparku w Kaiserslautern. Tutaj wszyscy zrelaksowali się w basenach, jacuzzi, na ślizgawkach wśród kaskad wody, prądów morskich i tropikalnego powietrza. Wieczorem, gdy zrobiło się ciemno, cała grupa wyruszyła do lasu na polowanie na Elwedritsche. Według miejscowej legendy są to zwierzątka powstałe ze skrzyżowania ptactwa domowego i leśnych zwierząt. Aby je złapać trzeba mieć latarnię i worek, zastawić pułapkę i okrzykami zagonić stwory do worka. Wśród śmiechu, okrzyków strachu i nawoływań udało się złapać coś, co okazało się kolorowym pluszakiem. Nocne zabawy zakończyły się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i wspólnymi śpiewami. W piątek odbyły się zajęcia seminaryjne w szkole. Najpierw wyruszyliśmy do lasu, aby odszukać i obejrzeć celtyckie groby datowane na 1000 rok pne. Dowiedzieliśmy się gdzie i jak żyli Celtowie, kim byli, czym się zajmowali, które narody w Europie pochodzą od Celtów, jaką mieli religię i jaką sztuką się zajmowali. Po powrocie do szkoły uzupełniliśmy naszą wiedzę poszukiwaniami w Internecie i wypełniliśmy karty pracy. Wieczorem odbyła się dyskoteka szkolna. Następny dzień to niestety był dzień odjazdu. Były pożegnania, łzy wzruszenia, wymiana prezentów, obietnice utrzymywania kontaktów mailowych i telefonicznych. Do zobaczenia za rok w Polsce.

Uczestnicy VIII seminarium młodzieży polsko – niemieckiej dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy dyrektorowi Hauptschule w Hochspeyer – panu Dieterowi Hurtig oraz wicedyrektorowi Ralfowi Netscher za organizację naszego pobytu. Panu Volkerowi Rupprich, który od lat uczestniczy w partnerskiej współpracy i jest inicjatorem wielu przedsięwzięć między gminami Pokój i Hochspeyer. Dziękujemy nauczycielom szkoły niemieckiej, którzy się nami zajmowali, jeździli na wycieczki i sprawowali opiekę nad naszą grupą. Była to pani Christel Ostermann i Marianne Chelius. Dziękujemy dyrektorowi ZSG w Pokoju – panu Henrykowi Łapszyńskiemu za umożliwienie nam wyjazdu i wspieranie naszych inicjatyw, rodzicom za sponsorowanie i pomoc oraz fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży za grant finansowy, który ułatwił realizację programu.

Elżbieta Gosławska          

Renata Barabosz             

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 05-10-2011 13:19

Przewiń do góry