Park w Pokoju - Baseny Ogrodowe
GALERIA

W dniach 17 – 26.09.2004 roku po raz szósty spotkali się ze sobą uczniowie i nauczyciele partnerskich szkół: Publicznego Gimnazjum w Pokoju (Polska) i Hauptschule w Hochspeyer (Niemcy). 14-osobowa grupa młodzieży pod opieką 2 nauczycielek Pani Renaty Barabosz i Elżbiety Gosławskiej wyjechała do Niemiec, aby wziąć udział we wspólnym seminarium pod hasłem „Las – środowiskiem życia”. Celem wyjazdu była integracja młodzieży obu szkół, podniesienie sprawności uczniów w komunikowaniu się w języku niemieckim i angielskim, poznanie ekosystemu lasu, problemów związanych z gospodarką leśną i odpadami. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach po okolicy, uczyli się i bawili w szkole, wykonali prace artystyczne o tematyce związanej z lasem, zawiązali przyjaźnie z rówieśnikami niemieckimi, rozmawiali o swoich młodzieżowych problemach. Uczniowie mieszkali w rodzinach niemieckich, poznali ich życie i zwyczaje, uczestniczyli w życiu domowym goszczących ich rodzin. We wszystkich wycieczkach, zajęciach i rozgrywkach sportowych uczestniczyli uczniowie polscy i niemieccy oraz nauczyciele obu szkół. Uczestnicy seminarium zwiedzili park rekreacyjny w Kaiserslautern, gdzie mogli poznać różne siedliska roślin oraz zapoznali się z ewolucją zwierząt w czasie wędrówki po parku. Zafascynowały ich makiety dinozaurów i prehistorycznych ssaków wykonane w naturalnej wielkości. Mogli zobaczyć na łonie natury zwierzęta znane z lekcji biologii. Uczestniczyli również w pokazie filmowym o dinozaurach.

W czasie wycieczki do Speyer zwiedzili Muzeum Techniki z licznymi eksponatami samochodów, samolotów, lokomotyw oraz obejrzeli film w kinie IMAX.

Jeden dzień był w całości poświęcony na wykonywanie makiet obrazujących środowisko leśne z naturalnych materiałów przyniesionych z lasu. Wieczorem, mimo deszczowej pogody, odbyły się podchody w lesie. Ich celem było złapanie legendarnego stwora zamieszkującego las w landzie Rheinpfaltz o nazwie „Elwedritsche”. Ponieważ stworzenie to boi się światła polowanie odbyło się w nocy z malutkimi latarkami. Wszyscy byli zdumieni, gdy okazało się, że w worku są 2 stwory (pluszowe zabawki!). Jeden na pamiątkę wspólnej zabawy został w szkole niemieckiej, a drugi przyjechał do Polski i ozdabia klasę języka niemieckiego. Dla uczestników seminarium bardzo ciekawym wyjazdem były odwiedziny w amerykańskiej bazie NATO na terytorium Niemiec w Ramstein. Spotkaliśmy się z Polskim oficerem, który opowiedział nam o pracy polskich żołnierzy w bazie. Zwiedziliśmy amerykańskie dowództwo straży pożarnej na terenie bazy. Obejrzeliśmy wozy strażackie do gaszenia zwykłych pożarów i pożarów samolotów, wyposażenie strażaka amerykańskiego i warunki życia w bazie. Obejrzeliśmy z daleka lądujące samoloty.

W dzień wyjazdu nastąpiło serdeczne pożegnanie w szkole z udziałem niemieckich uczniów i ich rodziców, wręczenie pamiątek, upominków, zdjęć oraz wspólny posiłek. Łzy wzruszenia zakręciły się w niejednym oku i żal było wracać do domu.

Wyjazd ten był częściowo sfinansowany przez fundację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz rodziców. Był to rodzaj nagrody dla najlepszych uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu, dobrą znajomość języków obcych oraz zaangażowanie w czasie pobytu niemieckich gości w Polsce.

Uczniowie i nauczyciele byli serdecznie i życzliwie przyjęci przez rodziny niemieckie i grono pedagogiczne Hauptschule w Hochspeyer. Dziękujemy serdecznie dyrektorowi szkoły Dieterowi Hurtig, wicedyrektorowi Ralphowi Netscher, nauczycielom Christel Ostermann i Marianne Chelius oraz panu Volkerowi Rupprich, który od lat jest koordynatorem partnerstwa naszych gmin. Podczas podsumowania wszyscy stwierdzili, że takie spotkania służą integracji uczniów, kształtują postawę młodego, nowoczesnego Europejczyka, umożliwiają poznawanie obu kultur, zwyczajów i tradycji, zbliżają do siebie oba narody na gruncie dobrego sąsiedztwa i partnerstwa. W umysłach młodych ludzi ukształtowała się idea, że wszyscy mamy jeden dom – zjednoczoną Europę i musimy dbać, aby jak najlepiej wszystkim się w niej żyło.
 

Renata Barabosz            

Elżbieta Gosławska        

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 05-10-2011 13:27

Przewiń do góry