RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

Partnerstwo gmin Pokój - Hochspeyer. Udział młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Pokoju w seminarium Von Europa nacht Europa, uber 1000 Jahre gemeinsame Geschichte- Od Europy do Europy, 1000 lat wspólnej historii. 2002

W dniach 20-30 września 2002 roku 14-osobowa grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Pokoju pod opieką dwóch nauczycieli wzięła udział w seminarium dla młodzieży polskiej i niemieckiej w zaprzyjaźnionej szkole w Hochspeyer w Niemczech. Było to już piąte spotkanie uczniów i nauczycieli obu szkół. Tegoroczne seminarium było poświęcone idei zjednoczonej Europy. Uczniowie poszukiwali wspólnych korzeni i elementów w historii i kulturze obu narodów, wyrażali swoje marzenia i oczekiwania po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Zawiązali przyjaźnie z rówieśnikami, wspólnie zwiedzali historyczne miasta, zamki, kościoły w Niemczech, bawili się, rozmawiali o swoich młodzieżowych problemach.

W czasie zajęć seminaryjnych uczniowie zapoznali się ze średniowieczną historią oraz ideą zjednoczenia Europy, którą próbował wcielić w życie król Franków Karol Wielki (768-814). Gimnazjaliści wykonali plakaty w języku niemieckim i angielskim przedstawiając swoje marzenia związane z wejściem Polski do Unii oraz wspólne elementy w historii obu krajów w okresie wczesnego średniowiecza. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego idea zjednoczonej Europy sprzed 1000 lat nie powiodła się i zastanawiali się jak teraz można ją wcielić w życie.

W trakcie trwania seminarium uczniowie zwiedzili zabytkowe miejsca: miasto Speyer - starówkę, katedrę katolicką i kościół ewangelicki, Muzeum Techniki; Kaiserslautern - ruiny zamku; zamek w Berwardstein, którego jeden z właścicieli nosił nazwisko Bagiński; starówkę w Newstadt; urocze miasteczko francuskie Wissembourg, przy granicy z Niemcami, gdzie w latach 1719-1722 przebywał król Polski Stanisław Leszczyński, zabytkowy kościół katolicki pod wezwaniem Piotra i Pawła z bezcennymi zabytkami liczącymi ok. 1000 lat (np. chrzcielnica z XI w., freski z XIII w.), mury obronne, piękne kamieniczki; ruiny zamku warownego we Frankenstain.

Największą atrakcją turystyczną było zwiedzanie Trewiru. Miasto liczy sobie ponad 2000 lat. Podziwialiśmy tu zabytki z czasów, gdy zamieszkiwali w nim Rzymianie. Zwiedziliśmy amfiteatr, termy cesarskie, Porta Nigra, czyli jedną z bram wjazdowych do miasta, bazylikę rzymsko-katolicką, w której jest przechowywana szata Chrystusa. W czasie podróży zachwycaliśmy się piękną doliną rzeki Mozeli, winnicami, skałami i ruinami zamków warownych na szczytach gór.

Uczniowie naszego gimnazjum doskonalili swoje umiejętności komunikowania się w języku niemieckim i angielskim. Wyjazd ten był nagrodą dla najlepszych uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz dobrą znajomość języków obcych. Wyjazd częściowo został sfinansowany przez fundację Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży. Uczniowie i nauczyciele byli życzliwie i gorąco przyjęci przez rodziny niemieckie, opiekuna naszej grupy pana Volkera Ruppricha, nauczycielkę panią Christel Ostermann i burmistrza gminy Hochspeyer pana Waltera Runga. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania służą nawiązywaniu więzów przyjaźni, umożliwiają lepsze poznawanie obu kultur, zwyczajów i tradycji.

W spotkaniu podsumowującym, które odbyło się w Hauptschule w Hochspeyer w przedostatnim dniu naszego pobytu uczestniczył dyrektor szkoły niemieckiej Dieter Hurtig, opiekun i realizator projektu ze strony niemieckiej Volker Rupprich, wicedyrektor Publicznego Gimnazjum w Pokoju Elżbieta Gosławska oraz opiekun i koordynator projektu ze strony polskiej Renata Barabosz - nauczyciel języka niemieckiego. Na spotkaniu tym omówiono dotychczasową współpracę oraz przyszłoroczny przyjazd młodzieży niemieckiej do Polski. Ustalono, że temat zjednoczonej Europy będzie kontynuowany we wrześniu 2003 roku w naszej szkole pod hasłem Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość. Zastanawiano się nad możliwością współpracy naszych szkół w ramach projektu szkolnego Socrates.Comenius 1 w przyszłości.

Młodzieży i opiekunom podobała się życzliwość i gościnność z jaką spotkali się w partnerskiej gminie Hochspeyer oraz atrakcyjny program seminarium. Uczestnicy mieli czas na naukę, rekreację, wypoczynek i zwiedzanie mimo niezbyt udanej pogody.

Spotkanie to zintegrowało bardzo polskich uczestników spotkania, zawiązały się przyjaźnie i kontakty uczniów i nauczycieli obu krajów, ukształtowało się w umysłach młodych ludzi, że wszyscy mamy jeden wspólny dom - Europę i musimy zadbać o to, aby jak najlepiej nam się w nim żyło.

Renata Barabosz

Elżbieta Gosławska