RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

Partnerstwo gmin Pokój - Hochspeyer. Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej - V seminarium "Świat wokół nas" 2003

     Publiczne Gimnazjum w Pokoju od początku swego powstania współpracuje z partnerską szkołą z Hochspeyer w Niemczech. Już po raz piąty młodzież z obu szkół spotyka się, aby wspólnie się uczyć, bawić, wypoczywać i poznawać swoje zwyczaje i kulturę. Tegoroczne seminarium odbyło się w Polsce w dn. 18 – 27.09.2003r. i przebiegło pod hasłem” Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość”. W szkole gościliśmy 12- osobową grupę młodzieży i dwie nauczycielki. Młodzież mieszkała w rodzinach polskich, u uczniów, którzy wyróżniają się dobrą znajomością języka niemieckiego i w przyszłym roku chcą pojechać z wizytą do Niemiec. Koszt pobytu i organizacji seminarium były częściowo sfinansowane przez fundację Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. Pozostałe koszty to wkład własny szkoły, rodziców i sponsorów.

     Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazje doskonalić swoje umiejętności komunikowania się w języku niemieckim i angielskim, poznali nowych kolegów z Niemiec, ich zwyczaje i kulturę. Zawiązały się kontakty towarzyskie, a nawet przyjaźnie.

     W piątek rano 19 września przyjechała długo oczekiwana delegacja z Hochspeyer. Powitaliśmy ją uroczyście na szkolnym apelu, poczym uczniowie zwiedzili szkołę, poznali się z kolegami z Polski, odwiedzili Urząd Gminy w Pokoju, spotkali się z Wójtem Władysławem Kuikiem i zwiedzili naszą miejscowość. Po południu w Domaradzu, dzięki uprzejmości pana R. Adamskiego, odbyło się spotkanie integracyjne połączone z ogniskiem i dyskoteką.

      Sobota 20 września upłynęła nam na całodziennej wycieczce na Górę Św. Anny. Jej celem było poznanie walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych tego miejsca na Opolszczyźnie. Dzięki uprzejmości pana Grzegorza Ralko - pracownika Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” odwiedziliśmy siedzibę parku, obejrzeliśmy film o walorach przyrodniczych parku Góra Św. Anny, a następnie udaliśmy się na wędrówkę wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Młodzież podziwiała amfiteatr w dawnym kamieniołomie, rezerwat geologiczny i wdrapała się na stożek wulkaniczny góry, obejrzała Pomnik Czynu Powstańczego, zwiedziła obiekty sakralne Góry Św. Anny. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Dla młodzieży z Niemiec była to wielka frajda, że mogą sami zbierać chrust, rozpalić, a potem zagasić ognisko.

     Niedziela 21 września była poświęcona tradycjom i zwyczajom dożynkowym na Śląsku Opolskim. Uczestniczyliśmy w dożynkach w Fałkowicach. Młodzież podziwiała pięknie udekorowane domy i zagrody wiejskie, korony żniwne, plony z naszych pól i barwny korowód przebierańców.

      W poniedziałek 22 września cała młodzież szkolna obejrzała żywą lekcję historii poświęconą uzbrojeniu rycerskiemu. Głównymi aktorami i pomocnikami rycerza zostali chłopcy – jeden z Niemiec, a drugi z Polski. Obaj zostali przebrani w stroje z epoki, prezentowali na sobie zbroje i oręż średniowieczny. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. W tym dniu rozegraliśmy także mecz towarzyski w piłkę nożną, aby zintegrować się przez sport i rekreację. Po południu wyruszyliśmy szlakiem przeszłości. Zwiedziliśmy zabytkowy park w Pokoju, poznaliśmy historię i znaczenie pozostałości naszego dziedzictwa kulturowego. Podziwialiśmy przyrodę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i stawów hodowlanych karpia.

     We wtorek 23 września odbyły się warsztaty plastyczne „Wizja mojej miejscowości za 100 lat” przygotowana i przeprowadzona przez nauczyciela plastyki mgr Ewę Jankowską. Każda z grup wykonała przestrzenną makietę swojej miejscowości. Prace były bardzo pomysłowe i ciekawe. Odzwierciedlały marzenia autorów i ich inwencję twórczą. Po południu młodzież zwiedziła zamek piastowski w Brzegu i odpoczywała na basenie.

      Środa 24 września to całodzienna wycieczka do Wrocławia. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca historyczne i obiekty.

       Czwartek 25 września był poświęcony śląskim tradycjom i obyczajom. Pojechaliśmy do Skansenu Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Tam obejrzeliśmy dawne budynki i wystrój ich wnętrz. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś żyli ludzie na Opolszczyźnie, czym się zajmowali i jakie mieli obyczaje. W Opolu spacerowaliśmy po Starym Mieście jednocześnie podziwiając współcześnie odnowione kamieniczki, kościoły i pomniki. Po południu odbyła się pożegnalna dyskoteka w szkole. Młodzież bawiła się świetnie przy muzyce młodzieżowej. Okazało się, że gdziekolwiek mieszkamy, to słuchamy tej samej muzyki, mamy tych samych idoli.

      W piątek 26 września odbyły się zajęcia kulinarne poświęcone zdrowej żywności. Chcieliśmy w ten sposób zaakcentować, że nasza przyszłość to także nasze zdrowie, wysportowana sylwetka, zdrowy styl życia i wolność od używek. Pod kierunkiem nauczycielki mgr Leokadii Dawid uczniowie przygotowali i wypiekli pełnoziarnisty chleb razowy, wykonali sałatki warzywne i owocowe. Najprzyjemniejszym momentem tych zajęć była oczywiście degustacja własnoręcznie wykonanych potraw.

       Wszystko dobre, co się dobrze kończy. To był ostatni akcent naszego spotkania. Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał drobne upominki i prezenty od przyjaciół. Były uśmiechy, słowa podziękowań i łzy oraz obietnica, że za rok spotkamy się znów, tym razem u nich w szkole.

        Serdecznie dziękujemy koleżankom i kolegom oraz dyrektorowi szkoły mgr Henrykowi Łapszyńskiemu za wsparcie w czasie tego seminarium, zaangażowanie w trakcie wielu imprez, życzliwość i wszechstronną pomoc.

 
 
Renata Barabosz
Elżbieta Gosławska