- Aktualności
-
Sprawy urzędowe
- Gospodarka
- Gospodarka odpadami
- Niepełnosprawni
- Nieruchomości
- Planowanie przestrzenne
- Opieka nad dzieckiem do lat 3
- Oświata
- Program Rodzina 500+
-
Projekty w gminie Pokój
-
Projekty zrealizowane
- Aktywne Pokojanki
- Aktywne Przedszkolaki
- Aktywni mieszkańcy Gminy Pokój
- CENTRA KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ NA WSIACH
- e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści
- E-urząd dla mieszkańca Opolszczyzny
- Elastyczne Przedszkole
- ICEO
- Izba Regionalna w Pokoju
- Ja w szkole
- Ja w szkole II
- Klucz do kompetencji w Szkołach Podstawowych Powiatu Namysłowskiego
- KULTURA, HISTORIA, TRADYCJA
- Modernizacja GOKSiR
- Perła na Stobrawskim Zielonym Szlaku
- Pod lipą
- Razem dla lepszej edukacji w Powiecie Namysłowskim
- Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Pokoju - etap I
- SMART
- SPO-ROL
- Stobrawskie szachy
- Stobrawskie Centrum Dziedzictwa Kulinarnego
- III Stobrawskie Święto Produktów Lokalnych
- Termomodernizacja
- URZĄD GMINY POKÓJ "INSTYTUCJA DOSKONALĄCA SIĘ"
- WIOSKA INTERNETOWA
- Wymiana posadzki prezbiterium Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pokoju
- Zielenieckie Dziołchy tańczą i śpiewają
- Centrum Doświadczania Świata
- Poznajemy Teatry
- e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści
- Razem dla eRozwoju
- Bliżej rodziny i dziecka - wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej
- Dobry start
- ERASMUS+
- Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim
- Kupalnocka w Domaradzkiej Kuźni
- Nie było nas byl las
- Ochrona różnorodności biologicznej poprzez utworzenie centrum ochrony różnorodności biologicznej w Pokoju, sporządzenie inwentaryzacji przyrodniczej korytarzy ekologicznych i przeprowadzenie działań z zakresu edukacji eko. i promocji na obszarze woj. op.
- Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w Województwie Opolskim
- Podniesienie standardu bazy technicznej, wyposażenia i zarządzania Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych oraz obszarami chronionego krajobrazu
- Przedsiębiorczy Przedszkolak
- Przystań Karp
- Realizacja programu Youngster Plus w Gminie Pokój
- Realizacja strategii niskoemisyjnych na Obszarze Subregionu Północnego Województwa Opolskiego
- Renowacja w części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju
- Rewaloryzacja terenów przyległych do cieków w zabytkowym parku w Pokoju
- Stobrawska wstęga - ostoja bioróżnorodności - edukacja, rozpoznanie i ochrona.
- Stowarzyszenia bliżej siebie
- Utworzenie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Pokój
- Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim
- Zdalna szkoła
- Zdalna szkoła +
-
Projekty zrealizowane
- Zamówienia Publiczne
- Zarządzanie kryzysowe
- Wybory
- GMINNA SPÓŁKA WODNA
- ROLNICTWO
- Rada Gminy
-
Poznaj gminę
- Galeria
- Charakterystyka Gminy
- Sołectwa
- Historia
- Zabytkowe obiekty architektury gminy Pokój
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Współpraca zagraniczna
-
Kultura
- Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii Webera
- Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera - GALERIA
- Dziedzictwo kulturowe
- 700-LECIE
- DOŻYNKI GMINNE - Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego
- Samorządowa Instytucja Kultury - Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju
- Samorządowa Instytucja Kultury - Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju
- Złote Gody
- Europejskie Dni Dziedzictwa
- Sport
- Życie religijne
- Informator
-
Turystyka
- Odwiedź Nas
- Baza gastronomiczna
- Baza noclegowa
- Mamy pomysł na weekend
- Przyroda
- Parki
- film promocyjny - POKÓJ Z WIDOKIEM
- Ścieżki przyrodniczo-krajobrazowe
- Sieć hydrograficzna
- Kontakt
Partnerstwo gmin Pokój - Hochspeyer. Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej - V seminarium "Świat wokół nas" 2003
Publiczne Gimnazjum w Pokoju od początku swego powstania współpracuje z partnerską szkołą z Hochspeyer w Niemczech. Już po raz piąty młodzież z obu szkół spotyka się, aby wspólnie się uczyć, bawić, wypoczywać i poznawać swoje zwyczaje i kulturę. Tegoroczne seminarium odbyło się w Polsce w dn. 18 – 27.09.2003r. i przebiegło pod hasłem” Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość”. W szkole gościliśmy 12- osobową grupę młodzieży i dwie nauczycielki. Młodzież mieszkała w rodzinach polskich, u uczniów, którzy wyróżniają się dobrą znajomością języka niemieckiego i w przyszłym roku chcą pojechać z wizytą do Niemiec. Koszt pobytu i organizacji seminarium były częściowo sfinansowane przez fundację Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. Pozostałe koszty to wkład własny szkoły, rodziców i sponsorów.
Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazje doskonalić swoje umiejętności komunikowania się w języku niemieckim i angielskim, poznali nowych kolegów z Niemiec, ich zwyczaje i kulturę. Zawiązały się kontakty towarzyskie, a nawet przyjaźnie.
W piątek rano 19 września przyjechała długo oczekiwana delegacja z Hochspeyer. Powitaliśmy ją uroczyście na szkolnym apelu, poczym uczniowie zwiedzili szkołę, poznali się z kolegami z Polski, odwiedzili Urząd Gminy w Pokoju, spotkali się z Wójtem Władysławem Kuikiem i zwiedzili naszą miejscowość. Po południu w Domaradzu, dzięki uprzejmości pana R. Adamskiego, odbyło się spotkanie integracyjne połączone z ogniskiem i dyskoteką.
Sobota 20 września upłynęła nam na całodziennej wycieczce na Górę Św. Anny. Jej celem było poznanie walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych tego miejsca na Opolszczyźnie. Dzięki uprzejmości pana Grzegorza Ralko - pracownika Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” odwiedziliśmy siedzibę parku, obejrzeliśmy film o walorach przyrodniczych parku Góra Św. Anny, a następnie udaliśmy się na wędrówkę wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Młodzież podziwiała amfiteatr w dawnym kamieniołomie, rezerwat geologiczny i wdrapała się na stożek wulkaniczny góry, obejrzała Pomnik Czynu Powstańczego, zwiedziła obiekty sakralne Góry Św. Anny. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Dla młodzieży z Niemiec była to wielka frajda, że mogą sami zbierać chrust, rozpalić, a potem zagasić ognisko.
Niedziela 21 września była poświęcona tradycjom i zwyczajom dożynkowym na Śląsku Opolskim. Uczestniczyliśmy w dożynkach w Fałkowicach. Młodzież podziwiała pięknie udekorowane domy i zagrody wiejskie, korony żniwne, plony z naszych pól i barwny korowód przebierańców.
W poniedziałek 22 września cała młodzież szkolna obejrzała żywą lekcję historii poświęconą uzbrojeniu rycerskiemu. Głównymi aktorami i pomocnikami rycerza zostali chłopcy – jeden z Niemiec, a drugi z Polski. Obaj zostali przebrani w stroje z epoki, prezentowali na sobie zbroje i oręż średniowieczny. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. W tym dniu rozegraliśmy także mecz towarzyski w piłkę nożną, aby zintegrować się przez sport i rekreację. Po południu wyruszyliśmy szlakiem przeszłości. Zwiedziliśmy zabytkowy park w Pokoju, poznaliśmy historię i znaczenie pozostałości naszego dziedzictwa kulturowego. Podziwialiśmy przyrodę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i stawów hodowlanych karpia.
We wtorek 23 września odbyły się warsztaty plastyczne „Wizja mojej miejscowości za 100 lat” przygotowana i przeprowadzona przez nauczyciela plastyki mgr Ewę Jankowską. Każda z grup wykonała przestrzenną makietę swojej miejscowości. Prace były bardzo pomysłowe i ciekawe. Odzwierciedlały marzenia autorów i ich inwencję twórczą. Po południu młodzież zwiedziła zamek piastowski w Brzegu i odpoczywała na basenie.
Środa 24 września to całodzienna wycieczka do Wrocławia. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca historyczne i obiekty.
Czwartek 25 września był poświęcony śląskim tradycjom i obyczajom. Pojechaliśmy do Skansenu Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Tam obejrzeliśmy dawne budynki i wystrój ich wnętrz. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś żyli ludzie na Opolszczyźnie, czym się zajmowali i jakie mieli obyczaje. W Opolu spacerowaliśmy po Starym Mieście jednocześnie podziwiając współcześnie odnowione kamieniczki, kościoły i pomniki. Po południu odbyła się pożegnalna dyskoteka w szkole. Młodzież bawiła się świetnie przy muzyce młodzieżowej. Okazało się, że gdziekolwiek mieszkamy, to słuchamy tej samej muzyki, mamy tych samych idoli.
W piątek 26 września odbyły się zajęcia kulinarne poświęcone zdrowej żywności. Chcieliśmy w ten sposób zaakcentować, że nasza przyszłość to także nasze zdrowie, wysportowana sylwetka, zdrowy styl życia i wolność od używek. Pod kierunkiem nauczycielki mgr Leokadii Dawid uczniowie przygotowali i wypiekli pełnoziarnisty chleb razowy, wykonali sałatki warzywne i owocowe. Najprzyjemniejszym momentem tych zajęć była oczywiście degustacja własnoręcznie wykonanych potraw.
Wszystko dobre, co się dobrze kończy. To był ostatni akcent naszego spotkania. Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał drobne upominki i prezenty od przyjaciół. Były uśmiechy, słowa podziękowań i łzy oraz obietnica, że za rok spotkamy się znów, tym razem u nich w szkole.
Serdecznie dziękujemy koleżankom i kolegom oraz dyrektorowi szkoły mgr Henrykowi Łapszyńskiemu za wsparcie w czasie tego seminarium, zaangażowanie w trakcie wielu imprez, życzliwość i wszechstronną pomoc.
Opublikował: Tomasz Zimoch Data publikacji: 12-10-2011 12:40
46-034 Pokój
ul. Sienkiewicza 8
poniedziałek - piątek:
7.30 - 15.30
tel: 77 469-30-80
fax: 77 469-30-80 wew. 22