Park w Pokoju - Baseny Ogrodowe
GALERIA

      W dniach 18-27 września 2008r. odbyło się dziesiąte spotkanie młodzieży Publicznego Gimnazjum w Pokoju z młodzieżą niemiecką z Hauptschule w Hochspeyer w Niemczech. Wzięło w nim udział 14 uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami. Wszyscy uczestnicy mieszkali u rodzin niemieckich, brali udział w życiu szkoły i goszczących ich rodzin.

      Grupę młodzieży stanowili uczniowie wyróżniający się dobrym zachowaniem, wynikami w nauce oraz dobrą znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Wyjazd polskiej grupy został jak co roku sfinansowany przez rodziców uczniów oraz fundację Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Celem spotkania była kontynuacja partnerstwa naszych szkół, obchody 10-lecia ich współpracy, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji językowej w obu językach, poznawanie kraju naszych sąsiadów, kształtowanie postaw młodego Europejczyka otwartego na świat, inne poglądy, kulturę, zwyczaje i tradycje.

     W pierwszym dniu po przyjeździe młodzież została przywitana przez kolegów, nauczycieli i dyrekcję szkoły niemieckiej. Omówiono program pobytu, poznaliśmy szkołę i odbyliśmy spacer po Hochspeyer. Po południu spotkaliśmy się na przyjęciu w ogrodzie z burmistrzem W. Rungiem, rodzicami goszczącymi, nauczycielami i uczestnikami seminarium. Niedzielę spędziliśmy w rodzinach uczestnicząc w ich życiu. Poniedziałek poświęcony był zwiedzaniu Kaiserslautern. Obejrzeliśmy starówkę, pozostałości po średniowiecznym zamku, interesującą fontannę związaną z miejscowymi legendami, park wypoczynku i rekreacji wzniesiony na dawnych terenach przemysłowych.

       Następnego dnia atrakcją dla wszystkich uczestników był pobyt w Holiday Park w Hassloch. Tutaj przez kilka godzin mogliśmy spróbować swoich sił na karuzelach, kolejkach, atrakcjach wodnych, obejrzeć pokazy multimedialne z wykorzystaniem światła, dźwięku, wody, ognia. Była to znakomita lekcja fizyki. Odważni odbyli przejażdżkę na najszybszym i największym na świecie rollercasterze. Emocje były wielkie, a przeżycia pozostaną na pewno długo w naszej pamięci.

      We wtorek pojechaliśmy na całodzienną wycieczkę do Frankfurtu nad Menem. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, w którym obejrzeliśmy okazy płazów, gadów, ptaków i ssaków, szkielety dinozaurów, ekspozycję poświęconą ewolucji człowieka oraz preparaty zwierząt morskich. Była to wspaniała lekcja biologii i astronomii, a nawet geologii. Następnie udaliśmy się na lotnisko we Frankfurcie. Zobaczyliśmy wielkie odrzutowce pasażerskie, byliśmy świadkami startu i lądowań wielu samolotów linii lotniczych z całego świata. Oprócz tego wjechaliśmy windą na platformę widokową najwyższego wieżowca we Frankfurcie zwanego Main Tower, skąd roztaczała się zapierająca dech w piersiach panorama na całe miasto. Wielu z nas po raz pierwszy oglądało takie drapacze chmur znane dotychczas tylko z telewizji.

      Środa była dniem podnoszenia naszej sprawności fizycznej. Przed południem spędziliśmy czas w linowym parku wspinaczkowym. Zabezpieczeni linami, klamrami, uprzężami i karabińczykami wspinaliśmy się po drzewach, jeździliśmy na linach, pokonywaliśmy kładki, półki, mosty, huśtawki, drabinki i inne tory przeszkód zawieszone wysoko wśród drzew. Były to wspaniałe i ekscytujące przeżycia, tym bardziej, że nikt z naszej grupy nigdy wcześniej nie był w takim parku. Po południu pojechaliśmy na basen do Kaiserslautern. Tutaj zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni, zmagaliśmy się z falami morskimi i wygrzewaliśmy się w jacuzzi.

     W czwartek 25 września 2008r. na oficjalne obchody jubileuszu partnerstwa szkół przyjechała do Hochspeyer delegacja naszej gminy w składzie: Pani Wójt Gminy Pokój- Barbara Zając, przewodniczący Rady Gminy – Jacek Gosławski i Dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju – Henryk Łapszyński. Cała grupa wraz z przedstawicielami gminy Hochspeyer była gośćmi prezydenta Landtagu Rheinland – Pfaltz. Podczas spotkania w sali obrad wysłuchaliśmy przemówienia prezydenta, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, zwiedziliśmy parlament, obejrzeliśmy film reklamowy o kraju związkowym Nadrenia- Palatynat, zjedliśmy lunch i zwiedziliśmy zabytkowe miasto Mainz.

     W piątek, w ostatnim dniu spotkania, odbyły się warsztaty plastyczne poświęcone architekturze wielkich miast. Uczniowie wykonywali makiety wieżowców i drapaczy chmur. Młodzież polska i niemiecka stworzyła wspólną wizję miasta przyszłości. Po zakończeniu pracy dokonaliśmy wspólnie podsumowania seminarium. Oceniliśmy nasze dokonania w ciągu tych kilku dni, dzieliliśmy się swoimi przeżyciami i wrażeniami, wymienialiśmy się pamiątkami i omówiliśmy wstępnie przyszłoroczną wizytę grupy niemieckiej w Polsce.

     Uczestnicy X spotkania młodzieży polsko- niemieckiej dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy Dyrekcji Hauptschule w Hochspeyer Panu Dieterowi Hurtig i Ralfowi Netscher za organizację naszego pobytu, nauczycielom Christel Ostermann i Marianne Chelius za stworzenie miłej atmosfery, opiekę, uśmiech i wielkie serce.

     Dziękujemy Dyrektorowi Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju – Henrykowi Łapszyńskiemu za umożliwienie nam wyjazdu i wspieranie naszych inicjatyw, rodzicom za sponsorowanie wyjazdu oraz fundacji Polsko- Niemiecka Wymiana Młodzieży za grant finansowy, który ułatwił realizację tego seminarium.

Elżbieta Gosławska i Renata Barabosz          

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 12-10-2011 12:24

Przewiń do góry