- Aktualności
-
Sprawy urzędowe
- Gospodarka
- Gospodarka odpadami
- Niepełnosprawni
- Nieruchomości
- Planowanie przestrzenne
- Opieka nad dzieckiem do lat 3
- Oświata
- Program Rodzina 500+
- Zamówienia Publiczne
- Zarządzanie kryzysowe
- Wybory
- GMINNA SPÓŁKA WODNA
- ROLNICTWO
- Rada Gminy
- Powszechny Spis Rolny 2020
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Poznaj gminę
- Galeria
-
Turystyka
- Odwiedź Nas
- Baza gastronomiczna
- Baza noclegowa
- Mamy pomysł na weekend
- Przyroda
- Parki
- film promocyjny - POKÓJ Z WIDOKIEM
- Ścieżki przyrodniczo-krajobrazowe
- Sieć hydrograficzna
- Charakterystyka Gminy
- Sołectwa
- Historia
- Zabytkowe obiekty architektury gminy Pokój
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Współpraca zagraniczna
-
Kultura
- Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii Webera
- Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera - GALERIA
- Dziedzictwo kulturowe
- 700-LECIE
- DOŻYNKI GMINNE - Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego
- Samorządowa Instytucja Kultury - Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju
- Samorządowa Instytucja Kultury - Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju
- Złote Gody
- Europejskie Dni Dziedzictwa
- Sport
- Życie religijne
- Informator
- Kontakt
-
PROJEKTY
- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
-
Projekty w gminie Pokój
-
Projekty zrealizowane
- Aktywne Pokojanki
- Aktywne Przedszkolaki
- Aktywni mieszkańcy Gminy Pokój
- CENTRA KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ NA WSIACH
- e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści
- E-urząd dla mieszkańca Opolszczyzny
- Elastyczne Przedszkole
- ICEO
- Izba Regionalna w Pokoju
- Ja w szkole
- Ja w szkole II
- Klucz do kompetencji w Szkołach Podstawowych Powiatu Namysłowskiego
- KULTURA, HISTORIA, TRADYCJA
- Modernizacja GOKSiR
- Perła na Stobrawskim Zielonym Szlaku
- Pod lipą
- Razem dla lepszej edukacji w Powiecie Namysłowskim
- Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Pokoju - etap I
- SMART
- SPO-ROL
- Stobrawskie szachy
- Stobrawskie Centrum Dziedzictwa Kulinarnego
- III Stobrawskie Święto Produktów Lokalnych
- Termomodernizacja
- URZĄD GMINY POKÓJ "INSTYTUCJA DOSKONALĄCA SIĘ"
- WIOSKA INTERNETOWA
- Wymiana posadzki prezbiterium Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pokoju
- Zielenieckie Dziołchy tańczą i śpiewają
- Centrum Doświadczania Świata
- Poznajemy Teatry
- e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści
- Razem dla eRozwoju
- Bliżej rodziny i dziecka - wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej
- "Czysta Dolina Stbrawy"
- Dobry start
- ERASMUS+
- Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim
- Kupalnocka w Domaradzkiej Kuźni
- Nie było nas byl las
- Ochrona różnorodności biologicznej poprzez utworzenie centrum ochrony różnorodności biologicznej w Pokoju, sporządzenie inwentaryzacji przyrodniczej korytarzy ekologicznych i przeprowadzenie działań z zakresu edukacji eko. i promocji na obszarze woj. op.
- Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w Województwie Opolskim
- Podniesienie standardu bazy technicznej, wyposażenia i zarządzania Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych oraz obszarami chronionego krajobrazu
- Przedsiębiorczy Przedszkolak
- Przystań Karp
- Realizacja programu Youngster Plus w Gminie Pokój
- Realizacja strategii niskoemisyjnych na Obszarze Subregionu Północnego Województwa Opolskiego
- Renowacja w części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju
- Rewaloryzacja terenów przyległych do cieków w zabytkowym parku w Pokoju
- Stobrawska wstęga - ostoja bioróżnorodności - edukacja, rozpoznanie i ochrona.
- Stobrawskie Centrum Przetwórstwa Lokalnego w Fałkowicach
- Stowarzyszenia bliżej siebie
- Utworzenie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Pokój
- PROJEKT LIFE PN. „WDRAŻANIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ POWIETRZA W SAMORZĄDACH WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO”
- Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim
- Zdalna szkoła
- Zdalna szkoła +
-
Projekty zrealizowane
- Solidarni z Ukrainą
- Program CZYSTE POWIETRZE
- Załatw Sprawę
- Planowanie przestrzenne
- ROLNICTWO
- Lista osób odwiedzających zabytkowy park w Pokoju
- Galeria
- SENIORZY
- Niepełnosprawni
- Instytucje kultury
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
- System informacji SMS
- Zarządzanie kryzysowe
- Koronawirus: informacje i zalecenia
- RODO
Partnerstwo gmin Pokój - Hochspeyer. Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej - X seminarium "Świat wokół nas" 2008
W dniach 18-27 września 2008r. odbyło się dziesiąte spotkanie młodzieży Publicznego Gimnazjum w Pokoju z młodzieżą niemiecką z Hauptschule w Hochspeyer w Niemczech. Wzięło w nim udział 14 uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami. Wszyscy uczestnicy mieszkali u rodzin niemieckich, brali udział w życiu szkoły i goszczących ich rodzin.
Grupę młodzieży stanowili uczniowie wyróżniający się dobrym zachowaniem, wynikami w nauce oraz dobrą znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Wyjazd polskiej grupy został jak co roku sfinansowany przez rodziców uczniów oraz fundację Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Celem spotkania była kontynuacja partnerstwa naszych szkół, obchody 10-lecia ich współpracy, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji językowej w obu językach, poznawanie kraju naszych sąsiadów, kształtowanie postaw młodego Europejczyka otwartego na świat, inne poglądy, kulturę, zwyczaje i tradycje.
W pierwszym dniu po przyjeździe młodzież została przywitana przez kolegów, nauczycieli i dyrekcję szkoły niemieckiej. Omówiono program pobytu, poznaliśmy szkołę i odbyliśmy spacer po Hochspeyer. Po południu spotkaliśmy się na przyjęciu w ogrodzie z burmistrzem W. Rungiem, rodzicami goszczącymi, nauczycielami i uczestnikami seminarium. Niedzielę spędziliśmy w rodzinach uczestnicząc w ich życiu. Poniedziałek poświęcony był zwiedzaniu Kaiserslautern. Obejrzeliśmy starówkę, pozostałości po średniowiecznym zamku, interesującą fontannę związaną z miejscowymi legendami, park wypoczynku i rekreacji wzniesiony na dawnych terenach przemysłowych.
Następnego dnia atrakcją dla wszystkich uczestników był pobyt w Holiday Park w Hassloch. Tutaj przez kilka godzin mogliśmy spróbować swoich sił na karuzelach, kolejkach, atrakcjach wodnych, obejrzeć pokazy multimedialne z wykorzystaniem światła, dźwięku, wody, ognia. Była to znakomita lekcja fizyki. Odważni odbyli przejażdżkę na najszybszym i największym na świecie rollercasterze. Emocje były wielkie, a przeżycia pozostaną na pewno długo w naszej pamięci.
We wtorek pojechaliśmy na całodzienną wycieczkę do Frankfurtu nad Menem. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, w którym obejrzeliśmy okazy płazów, gadów, ptaków i ssaków, szkielety dinozaurów, ekspozycję poświęconą ewolucji człowieka oraz preparaty zwierząt morskich. Była to wspaniała lekcja biologii i astronomii, a nawet geologii. Następnie udaliśmy się na lotnisko we Frankfurcie. Zobaczyliśmy wielkie odrzutowce pasażerskie, byliśmy świadkami startu i lądowań wielu samolotów linii lotniczych z całego świata. Oprócz tego wjechaliśmy windą na platformę widokową najwyższego wieżowca we Frankfurcie zwanego Main Tower, skąd roztaczała się zapierająca dech w piersiach panorama na całe miasto. Wielu z nas po raz pierwszy oglądało takie drapacze chmur znane dotychczas tylko z telewizji.
Środa była dniem podnoszenia naszej sprawności fizycznej. Przed południem spędziliśmy czas w linowym parku wspinaczkowym. Zabezpieczeni linami, klamrami, uprzężami i karabińczykami wspinaliśmy się po drzewach, jeździliśmy na linach, pokonywaliśmy kładki, półki, mosty, huśtawki, drabinki i inne tory przeszkód zawieszone wysoko wśród drzew. Były to wspaniałe i ekscytujące przeżycia, tym bardziej, że nikt z naszej grupy nigdy wcześniej nie był w takim parku. Po południu pojechaliśmy na basen do Kaiserslautern. Tutaj zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni, zmagaliśmy się z falami morskimi i wygrzewaliśmy się w jacuzzi.
W czwartek 25 września 2008r. na oficjalne obchody jubileuszu partnerstwa szkół przyjechała do Hochspeyer delegacja naszej gminy w składzie: Pani Wójt Gminy Pokój- Barbara Zając, przewodniczący Rady Gminy – Jacek Gosławski i Dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju – Henryk Łapszyński. Cała grupa wraz z przedstawicielami gminy Hochspeyer była gośćmi prezydenta Landtagu Rheinland – Pfaltz. Podczas spotkania w sali obrad wysłuchaliśmy przemówienia prezydenta, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, zwiedziliśmy parlament, obejrzeliśmy film reklamowy o kraju związkowym Nadrenia- Palatynat, zjedliśmy lunch i zwiedziliśmy zabytkowe miasto Mainz.
W piątek, w ostatnim dniu spotkania, odbyły się warsztaty plastyczne poświęcone architekturze wielkich miast. Uczniowie wykonywali makiety wieżowców i drapaczy chmur. Młodzież polska i niemiecka stworzyła wspólną wizję miasta przyszłości. Po zakończeniu pracy dokonaliśmy wspólnie podsumowania seminarium. Oceniliśmy nasze dokonania w ciągu tych kilku dni, dzieliliśmy się swoimi przeżyciami i wrażeniami, wymienialiśmy się pamiątkami i omówiliśmy wstępnie przyszłoroczną wizytę grupy niemieckiej w Polsce.
Uczestnicy X spotkania młodzieży polsko- niemieckiej dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy Dyrekcji Hauptschule w Hochspeyer Panu Dieterowi Hurtig i Ralfowi Netscher za organizację naszego pobytu, nauczycielom Christel Ostermann i Marianne Chelius za stworzenie miłej atmosfery, opiekę, uśmiech i wielkie serce.
Dziękujemy Dyrektorowi Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju – Henrykowi Łapszyńskiemu za umożliwienie nam wyjazdu i wspieranie naszych inicjatyw, rodzicom za sponsorowanie wyjazdu oraz fundacji Polsko- Niemiecka Wymiana Młodzieży za grant finansowy, który ułatwił realizację tego seminarium.
Elżbieta Gosławska i Renata Barabosz
Opublikował: Tomasz Zimoch Data publikacji: 12-10-2011 12:24
46-034 Pokój
ul. Sienkiewicza 8
poniedziałek - piątek:
7.30 - 15.30
tel: 77 469-30-80
fax: 77 469-30-80 wew. 22
Strona używa plików cookies w celu poprawnego korzystania z serwisu.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z .