Park w Pokoju - Baseny Ogrodowe
GALERIA

Gmina Pokój położona jest w sercu najcenniejszych  obszarów przyrodniczo-krajobrazowych Opolszczyzny, dokładnie po środku lesistej krainy i stanowi doskonały punkt wypadowy na okoliczne dzikie tereny.   Lasy  i  zagajniki, urocze zakątki, jeszcze dotąd nieodkryte , a także stawy , rzeki, bogata niemal ośmiowieczna historia i kultura, oraz gościnni ludzie, szanujący tradycje, tworzą dogodne  warunki do wypoczynku.


Pokój jest miejscem interesującym ze względu na wartość zabytkową. Najciekawszym zabytkiem jest cały kompleks parkowy, wykonany niegdyś jako połączenie parku francuskiego i angielskiego oraz części krajobrazowej z rozległymi stawami: Zofii, Wilhelminy i Matyldy. W całym parku (o pow. 166 ha) można jeszcze do dziś natknąć się na wiele pomników, ruiny herbaciarni na wyspie otoczonej wodą, a także żelazny odlew wielkiego śpiącego lwa wykonany w 1864 roku.


W gminie Pokój na szczególną uwagę zasługują: kościoły o różnorodnej architekturze położone niemal w każdej wsi, zabytkowe kapliczki i przydrożne krzyże, chaty chłopskie pokryte gontem i strzechą w Domaradzkiej Kuźni i Dąbrówce Dolnej, zabytkowe domy z charakterystycznym murem pruskim w Pokoju, drewniana dzwonnica w Lubnowie. Klimat zacisza tworzą również wszechobecne stawy, które można napotkać m.in. w okolicach Krzywej Góry, Zieleńca, Dąbrówki Dolnej czy Krogulnej.


Kościół ewangelicki w Pokoju wybudowano w latach 1765/75 i nadano mu imię księżnej Zofii. Rzut poziomy świątyni ma kształt owalny, natomiast cztery przybudówki są kwadratowe. Przy wejściu do kościoła znajduje się wieża zakończona zegarem piaskowym i kopułą. Ołtarz zdobią obrazy malarzy Beuthesa „Ostatnia wieczerza”, „Przemienienie pańskie” oraz Ernsta  „Zmartwychwstanie” i  „Wniebowstąpienie”.


Kościół rzymsko-katolicki w Pokoju p.w. Podwyższenia Św. Krzyża, jest to obiekt neobarokowy. Konsekracja świątyni nastąpiła w 1908 roku. Pierwszy drewniany kościół katolicki w Pokoju znajdował się bliżej ronda i strawił go niestety ogień. Kościół murowany zbudowano dzięki ofiarności książąt, oraz mieszkańców Pokoju. Ołtarz główny to dar arcybiskupa wrocławskiego. 


Turyści wypoczywający w gminie Pokój mogą skorzystać z ciekawych ścieżek przyrodniczych, tras rowerowych i sieci punktów widokowych. Zawiłe meandry i starorzecza tętniących życiem rzek: Stobrawy, Budkowiczanki i Bogacicy wylewają co roku, zamieniając dolinę w królestwo ptactwa wodno-błotnego. Łąki i pastwiska, podtapiane każdej wiosny, przyozdabiają się żółtymi kaczeńcami, tworzącymi niespotykany widok. Okolica jest pełna uroczych zakątków, wyjątkowych miejsc, o których się nie zapomina. 

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 17-05-2007 14:39

Przewiń do góry