Park w Pokoju - Baseny Ogrodowe
GALERIA

W dniu 2 listopada 2020 r. w Friedrichshafen (Niemcy) w wieku 95 lat zmarł książę Ferdynand von Württemberg - Honorowy Obywatel Gminy Pokój.

Książę Ferdynand urodził się 3 kwietnia 1925 r. jako najstarszy z 5 rodzeństwa w rodzinnym pałacu w Pokoju (Carlsruhe).  Był synem księcia Albrechta Eugena, który był właścicielem Pokoju (Carlsruhe) od 1921 roku do końca II wojny światowej. Pierwsze 6 lat swojego życia spędził w Pokoju (Carlsruhe), następnie w 1931 roku jego rodzina wróciła do Wirtembergii i zamieszkała w zamku Lindac. Uczęszczał do liceum w Ettal i kontynuował naukę w liceum w Monachium. Pomimo utraty swojego majątku i zamieszkiwania na terenie Niemiec od lat osiemdziesiątych XX wieku utrzymywał stałe kontakty z gminą Pokój. Przyczynił się do zorganizowania społeczności byłych mieszkańców gminy Pokój na terenie Niemiec, pozyskując ich do działań na rzecz zachowania tradycji i walorów kulturowych wyniesionych z byłego miejsca zamieszkania. Jego praca i zaangażowanie w propagowanie gminy Pokój, zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, stanowiły wzór wzajemnego pojednania i dążenia do wspólnej Europy dla wszystkich.

W 1998 roku był najważniejszym gościem obchodów 250-lecia Pokoju (Carlsruhe). Za zaangażowanie i wkład w pojednanie między Niemcami a Polską Rada Gminy Pokój nadała mu tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Pokój”.

Kolejnym dużym wydarzeniem było nadanie Księciu Ferdynandowi przez Prezydenta RP Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość wręczenia tego odznaczenia odbyła się 18 listopada 2016 r. w Konsulacie Generalnym RP w Monachium. Wniosek w tej sprawie do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego złożył w 2015 r. ówczesny Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński. To piękny symbol polsko-niemieckiego porozumienia, za którym książę Ferdynand zawsze się opowiadał. Order Zasługi jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

Książę Ferdynand von Württemberg podczas uroczystości wręczenia Orderu Zasługi RP, która odbyła się 18.11.2016 r. w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 03-12-2020 10:10

Przewiń do góry