OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 60 - Upał/ 2

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 55

Nazwa biura; IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu
Zjawisko/stopień zagrożenia: Upał/ 2
Obszar: województwo opolskie powiat namysłowski
Ważność: od godz. 12:00 dnia 21.08.2020 do godz. 19:00 dnia 22.08.2020
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 90%
Uwagi: Brak.
Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Krzysztof Salanyk
Godzina i data wydania: godz. 11:51 dnia 20.08.2020

UPAŁ  - Pojęcie  meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza   przy   powierzchni   ziemi przekracza +30°C. Podczas upałów, gdy temperatura  powietrza  osiąga  30ºC  i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i  przegrzania  organizmu.  W  tym  czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby  starsze  i  chore.  Stosowanie poniższych  zasad  pozwoli  uniknąć udaru   cieplnego   lub  przegrzania organizmu.

Zasady zachowania podczas upałów:

• Należy przebywać w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu.
  • Unikać forsownego wysiłku fizycznego.
  • Unikać  wychodzenia  na  zewnątrz  w  czasie  największych  upałów,  w szczególności między godziną 10:00 a 15:00.
  • Nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę.
  • Należy brać częste oraz chłodne kąpiele oraz stosować chłodne okłady na ciało.
  • Używać jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.
  • Należy spożywać dużą ilość wody.
  • Należy zamykać i zasłaniać okna zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Aktualne informacje o zagrożeniach meteorologicznych i hydrologicznych występujących na terenie Powiatu Namysłowskiego oraz Województwa Opolskiego znajdują się na stronach:

Wszystkie ważne informacje i ostrzeżenia z terenu gminy Pokój przesyłane są do mieszkańców za pośrednictwem bezpłatnego Samorządowego Informatora SMS - kody rejestracyjne - KLIKNIJ TUTAJ