Park w Pokoju - Świątynia Matyldy
GALERIA

II turnus SP 2020.jpeg

Zrób pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej! Jeśli masz ukończone 18 lat i nie pełniłeś do tej pory służby wojskowej w jakiejkolwiek formie, chcesz spełnić swoje aspiracje życiowe i zawodowe, podejmij wyzwanie i zgłoś się do służby przygotowawczej.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Brzegu prowadzi nabór ochotników na II turnus służby przygotowawczej w korpusie szeregowych.

Odbycie tej formy służby wojskowej umożliwi Ci zrobienie pierwszego kroku do zdobycia, dającego prestiż i cieszącego się dużym zaufaniem społecznym, elitarnego zawodu żołnierza.

Do służby przygotowawczej w korpusie szeregowych może być powołana osoba:

  • niekarana za przestępstwo umyślne;
  • posiadająca obywatelstwo polskie;
  • posiadająca odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej;
  • wiek co najmniej osiemnastu lat;
  • w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych wykształcenie co najmniej gimnazjalne.

Osoba ubiegająca się o powołanie do służby przygotowawczej składa wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

Wniosek składa się w formie pisemnej albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

WNIOSEK O POWOŁANIE DO SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

Do wniosku załącza się następujące dokumenty:

  • odpis, uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię świadectwa ukończenia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub dyplomu ukończenia studiów wyższych - w zależności od korpusu, na którego potrzeby będzie prowadzone kształcenie;
  • odpis, uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię dokumentów mogących mieć wpływ na powołanie do służby przygotowawczej, w szczególności potwierdzające posiadane kwalifikacje, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.

Postępowanie rekrutacyjne do służby przygotowawczej obejmuje:

  • analizę złożonych dokumentów oraz danych zawartych w ewidencji wojskowej;
  • rozmowę kwalifikacyjną;
  • sprawdzenie, czy ochotnik był karany za przestępstwo umyślne.

Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy, a podstawę rekomendacji w sprawach powołania danej osoby do służby przygotowawczej lub braku tej rekomendacji stanowią:

  • wyniki nauczania oraz poziom kwalifikacji - wynikające z treści świadectw oraz złożonych dokumentów;
  • wynik rozmowy kwalifikacyjnej;
  • potrzeby Sił Zbrojnych, w tym limit powołań do służby przygotowawczej.

Zakwalifikowanie kandydata do służby jest podstawą wydania przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień karty powołania do służby przygotowawczej.

II turnus służby przygotowawczej w korpusie szeregowych realizowany będzie w centrach szkolenia i w wytypowanych jednostkach wojskowych w terminie od dnia 4 maja do dnia 24 lipca 2020 roku.

Żołnierzom służby przygotowawczej przysługują szczególne uprawnienia:

  • uposażenie zasadnicze, w stawce miesięcznej, określone procentowo od najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (30% – kształconemu na potrzeby korpusu szeregowych);
  • w trakcie pełnienia służby przygotowawczej otrzymasz zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania tej służby, bezpłatne zakwaterowanie, umundurowanie, wyżywienie oraz bezpłatną opiekę medyczną i stomatologiczną;
  • przez cały okres pełnienia służby przygotowawczej będziesz podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu, a po jej zakończeniu otrzymasz odprawę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w danym roku (obecnie 2000 zł).
  • Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą oraz członkom ich rodzin przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i członków ich rodzin na zasadach określonych w Art. 118 – 132 Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Brzegu, gdzie nasi pracownicy udzielą wyjaśnień, pomogą wypełnić wniosek i przygotować pozostałe niezbędne dokumenty.

Wszelkich informacji dotyczących służby przygotowawczej można uzyskać również kontaktując się  telefonicznie pod nr telefonu 261 637 751 lub 261 637 767, bądź odwiedzając naszą stronę internetową www.brzeg.wku.wp.mil.pl.

Bieżące informacje dotyczące służby przygotowawczej dostępne są również na naszych profilach w mediach społecznościowych: Facebook oraz Twitter.

CHCESZ ZOSTAĆ JEDNYM Z NAS I PRZEŻYĆ PRZYGODĘ ŻYCIA?
ZŁÓŻ WNIOSEK DO SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ!
NIE ZWLEKAJ, LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA!

Rzecznik Prasowy WKU w Brzegu

 

 

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 31-01-2020 11:17

Przewiń do góry