RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

Podsumowanie akcji "Smog to dla zdrowia szok"

Smog to dla zdrowia szok1.jpeg

Ekologia… zagadnienie, rzec by można -  wszechobecne. Czy to kolejna zwariowana moda na eko – produkty, eko – postawy, eko – życie? Czy też może już konieczność, ostatni moment, by się zreflektować, zastanowić, coś zmienić? Zanim będzie za późno, dopóki jeszcze mamy czas, dopóki ciągle możemy się cieszyć pięknem zielonej Ziemi…

Wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Domaradzu z ochotą włączyli się w akcję „Smog to dla zdrowia szok” promowaną przez panią Alicję Stefan – nauczycielkę biologii. Zaszczytną rolę ambasadora tego przedsięwzięcia wziął na siebie dr Janusz Sebastian, który od bardzo dawna walczy i skutecznie dba  o zdrowie wielu pokoleń mieszkańców naszej gminy, szczególnie dzieci.

W minioną środę 27 listopada miało miejsce uroczyste podsumowanie wszystkich podjętych i zrealizowanych przez dzieci zadań. Odbył się pokaz znakomitego (jak na debiut) filmu Eko – wiadomości, zrealizowanego przez klasę piątą, można było obejrzeć wystawę  prac piętnujących spalanie śmieci w przydomowych piecach, wykonaną przez młodsze dzieci z klas pierwszej i drugiej. „Trzeciaki” układały zabawne rymowanki o świeżym powietrzu, klasy szóste natomiast zaprezentowały tablice poglądowe Czego nie należy spalać w piecach. Klasy siódme przygotowały ulotki o zagrożeniach niesionych przez smog oraz transparenty eksponowane podczas happening’u, który odbył się 20 listopada w Domaradzu. Przeprowadzono też  z mieszkańcami okolicznych wsi wywiady na temat spalania odpadów, sfilmowano je i pokazano podczas uroczystości. Najstarsi w szkole ósmoklasiści utworzyli eko – patrol i sfotografowali najpaskudniej dymiące w naszej okolicy piece. Wiedza i pomysłowość dzieci w dziedzinie promowania postaw proekologicznych okazały się imponujące. Tak świadome zagrożeń młode pokolenie może stać się nadzieją na ocalenie planety, na traktowanie jej z należnym szacunkiem i rozsądkiem.

Znakomicie wpisał się w tematykę spotkania pan Krzysztof Arendarski, który omówił zagrożenia pożarowe powodowane spalaniem nieodpowiednich materiałów. Potem, ku ogólnej uciesze zaprezentował sprzęt używany przez strażaków podczas ich gaszenia.

Smog to dla zdrowia szok2.jpeg

Zabrał też głos doktor Sebastian. Wzruszył zebranych stwierdzeniem, że zgromadzona młodzież, gorliwie wypełniająca swoje zadania, na temat smogu wie już… wszystko. Z tym większym zainteresowaniem wszyscy wysłuchali jego wystąpienia o cichym zbójcy – smogu.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów wszystkim klasom i ich wychowawcom, serdecznym podziękowaniom złożonym na ręce panów Arendarskiego i Sebastiana przez dyrektor Dominikę Guszkiewicz. Bezcennym efektem realizacji tego projektu jest fakt kolejnego kroku dokonanego w walce o zdrowe i bezpieczne życie następnych pokoleń. Bez ich świadomości nie mamy żadnych szans, ponieważ jak rzekł wódz Seatle:

Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie.

Autor: Bożena Leśnik

Galeria: www.spdomaradz.szkolnastrona.pl