Park w Pokoju
GALERIA

30 czerwca 2018 roku w Muzeum Villa Caro w Gliwicach odbył się wykład pani Kaliny Bańki Wielka Piątka. Twórczość projektantów związanych z Hutą Szkła Ząbkowice. Gośćmi specjalnymi byli projektanci z Pokoju Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost. Była to prezentacja towarzysząca wystawie Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach.

„Wielką Piątkę” w Hucie Szkła Ząbkowice stanowili jej najlepsi i najbardziej zasłużeni projektanci: Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost, Bogdan Kupczyk, Ludwik Fiedorowicz i Ryszard Serwicki. Ich prace z lat 60. i 70. stanowią dziś kanon najlepszego polskiego wzornictwa. Prowadząca spotkanie pani Kalina Bańka jest rodzinnie związana z zagłębiem szkła. W Hucie Ząbkowice pracowało kilka pokoleń prelegentki. Obecnie pani Kalina Bańka jest doktorantką na Wydziale Szkła i Ceramiki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Podczas wykładu można było zobaczyć wczesne projekty pani Eryki i pana Jana, które stanowiły temat ich prac dyplomowych w latach 50. Pokazano również ich grafiki oraz drzeworyty z okresu studiów.

Wystawa Barwny świat… jest dostępna dla zwiedzających do końca września tego roku. Zaprezentowano na niej głównie prace pani Eryki i Pana Jana pochodzące ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, ale również wypożyczono eksponaty z innych muzeów w Polsce, np. Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie oraz Muzeum w Sosnowcu. Na wystawie można podziwiać elementy kultowych zestawów, takich jak Radiant, Asteroid, Cora, Rotor, Pręgi, Grys, Conti, Zebra, Rondo. Cieszą oko figurki Rodzina, Karolinka, Meksykanka, Egipcjanka, głowy kobiet, wazony, popielniczki, patery, owocarki, cukierniczki.

To, co zachwyca zwiedzających, to nasycone kolorem czyste formy polskiego szkła, w które nasi projektanci włożyli serce i talent. Mimo, że te projekty liczą już często 40 lub 50 lat ich wartość estetyczna jest aktualna, mogą nadal zdobić nasze domy i stoły, gdyż mają w sobie duszę.

W Muzeum Villa Caro można kupić elementy zestawu Rotor (talerze, talerzyki deserowe, półmiski, salaterki), który jest obecnie produkowany przez Hutę Szkła Edwanex na rynek zagraniczny. Inspiracją tego zestawu były przecięte pnie drzew z ich nieregularnymi słojami.

Wystawa jest wielką atrakcją dla koneserów i kolekcjonerów polskiego szkła i wzornictwa. Pozostaje mieć nadzieję, że również w Opolu doczekamy się podobnej wystawy poświęconej projektantom z Opolszczyzny, co może przyczynić się do promocji naszego regionu w Polsce i za granicą.

Opr. – Elżbieta Gosławska

 

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 27-07-2018 12:10

Przewiń do góry