Park w Pokoju
GALERIA

20 października 2017 roku w Publicznym Gimnazjum w Pokoju odbyło się spotkanie miłośników astronomii województwa opolskiego. Na wykładzie, obserwacjach nieba i seansach astronomicznych w mobilnym planetarium gościliśmy około 100 osób. Byli to uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pokoju, uczniowie ze szkół powiatu namysłowskiego oraz Opola, Dobrzenia Wielkiego i wielu innych miejscowości. Przyjechała młodzież i dzieci z nauczycielami, studenci fizyki z Uniwersytetu Opolskiego wraz z pracownikami naukowymi oraz prywatne osoby ze swoimi dziećmi. Organizatorem imprezy było Starostwo Namysłowskie. Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Razem dla lepszej edukacji w powiecie namysłowskim”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a biorą w nim udział szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne powiatu namysłowskiego.

Celem imprezy było uroczyste otwarcie obserwatorium astronomicznego na terenie szkoły w Pokoju oraz propagowanie wśród młodzieży i dorosłych wiedzy astronomicznej. Podczas otwarcia spotkania głos zabrali: w imieniu władz powiatu namysłowskiego – pan starosta Andrzej Michta, w imieniu władz Gminy Pokój – pan Marcin Maryjowski i w imieniu dyrekcji Publicznego Gimnazjum w Pokoju – pani Elżbieta Gosławska. Przecięcia wstęgi na nowym obserwatorium dokonał Starosta Namysłowski – pan Andrzej Michta oraz nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Pokoju – pani Elżbieta Gosławska. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu pt. „Pajęczyny Wszechświata”, który wygłosiła dr Monika Biernacka z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach. Następnie obserwowano niebo przez teleskopy, które są własnością gimnazjum w Pokoju. Można było zobaczyć Saturna oraz galaktyki widoczne na październikowym niebie. Bardzo wielu uczestników, zarówno dzieci jak i dorosłych, wzięło udział w kilku seansach astronomicznych w mobilnym planetarium, które rozłożono w sali gimnastycznej. Na leżąco lub siedząco oglądaliśmy wirtualny obraz nieba, planet naszego Układu Słonecznego, odległe galaktyki. Byliśmy świadkami Wielkiego Wybuchu, który dał początek wszechświatowi i obserwowaliśmy powstawanie gwiazd, planet, galaktyk i ich ewolucję na przestrzeni miliardów lat. Oglądanym obrazom towarzyszył komentarz pani dr M. Biernackiej, która w przystępny sposób potrafiła laikom przekazać swoją wiedzę.

Pracownicy Starostwa Namysłowskiego zapewnili uczestnikom spotkania katering (napoje, przekąski, słodycze), ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski oraz wspaniałą atmosferę. Profesjonalną opiekę nad całą imprezą sprawowała pani dr Katarzyna Księżyk wraz z innymi pracownikami naukowymi i studentami Uniwersytetu Opolskiego, pomysłodawczyni i realizatorka Wirtualnej Akademii Astronomii oraz popularyzatorka wiedzy.

Dyrekcja Publicznego Gimnazjum w Pokoju dziękuje wszystkim za zaangażowanie, profesjonalną organizację i niezapomnianą atmosferę podczas nocy astronomicznej, która sprzyjała poszerzeniu wiedzy, integracji amatorów astronomii i pożytecznemu spędzeniu czasu.

Elżbieta Gosławska

 

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 24-10-2017 15:39

Przewiń do góry