Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim
Informacja o projekcie
Gmina Pokój jako Lider projektu w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie i Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, realizuje projekt o wartości 3.800.000 zł pn. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno – informacyjne w województwie opolskim" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa V Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie 5.3. Ochrona dziedzictwa kulturowego i kultury.
Okres realizacji projektu: od maja 2017 r. do czerwca 2019 r.
Projekt przewiduje realizację następujących działań:
- Odbudowa i konserwacja ogrodzenia zabytkowego założenia parkowego w Pokoju – W ramach projektu ogrodzenie parku o długości ok. 1,5 km będzie częściowo odbudowane, a częściowo poddane pracom konserwatorskim. Elementy ogrodzenia zostaną odbudowane na podstawie materiałów źródłowych i wytycznych zgodnych z pozwoleniem Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Konserwacja i odbudowa zabytków architektury na terenie założenia parkowego – Rzeźby parkowe oraz elementy architektury zabytkowej zostaną odbudowane lub poddane pracom konserwatorskim i restauratorskim w oparciu o zachowane elementy, materiały źródłowe i wytyczne zgodne z zaleceniami Konserwatora Zabytków. Prace konserwatorskie i renowacyjne realizowane będą w jednej części przez firmę zewnętrzną, a w drugiej części przez pracowników Centrum Badawczo-Edukacyjnego Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie oraz studentów/absolwentów m.in. z kierunku studiów: architektura o specjalności konserwacja i ochrona zabytków oraz studiów z zakresu historii sztuki, architektury, malarstwa i studiów podyplomowych z konserwatorstwa lub zabytkoznawstwa. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie (studenci/absolwenci ww. kierunków) zostaną przeszkolone w zakresie konserwacji zabytków, a szkolenie będzie obejmowało część teoretyczną oraz praktyczne nabycie umiejętności w zawodzie konserwatora zabytków. Wszyscy uczestnicy wezmą także udział w zajęciach aktywizacji zawodowej oraz uzyskają pomoc w znalezieniu zatrudnienia lub założeniu działalności gospodarczej.
- Odbudowa zabytków - elementów małej architektury i budowli na terenie założenia parkowego w Pokoju – Elementy małej architektury zabytkowej są w bardzo złym stanie, dlatego część z nich wymaga odbudowania, a pozostałe należy poddać pracom konserwatorskim. Prace będą prowadzone zgodnie z wytycznymi i zaleceniami Konserwatora Zabytków.
- Działania edukacyjno-informacyjne – Realizacja zadania będzie odbywać się w formie działań edukacyjno-informacyjnych. Planowane jest m.in. przeprowadzenie warsztatów z rękodzielnictwa dla dzieci i dorosłych, opracowanie programu „Dziedzictwo kulturowe w domu kultury-prowadzenie zajęć i warsztatów. Poradnik metodyczny", opracowanie i wydanie publikacji „Oddziaływanie na rynek pracy sektora dziedzictwa kulturowego". Efektem tych działań będzie zaznajomienie mieszkańców województwa opolskiego i turystów ze znaczeniem dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny oraz jego wpływem na różne sfery życia.
- Wydarzenia promocyjne – Popularyzacja oraz promocja wiedzy o zabytkach oraz idei ich ochrony realizowana będzie poprzez: opracowanie i stworzenie aplikacji na urządzenia mobilne pn. „Zabierz rodziców na poszukiwanie skarbów", zorganizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. „Dlaczego warto chronić zabytki", zorganizowanie konferencji dla branży turystycznej, właścicieli obiektów zabytkowych, wójtów i burmistrzów miast i gmin Opolszczyzny oraz ogólnopolskiej konferencji popularnonaukowej. Ponadto przewidziano opracowanie multimedialnego atlasu, stanowiącego przewodnik po regionie i dziedzictwie kulturowym Opola.
Niektóre z zabytków, które zostaną odnowione dzięki realizacji projektu:
Findlingsblock - głaz narzutowy
Ruina popiersia księcia Wilhelma
Salon wodny - ruina, herbaciarnia
-
14.06.2018LISTA RANKINGOWA NABORU PROWADZONEGO W W RAMACH PROJEKTU PN. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim” - DO DNIA 04.06.2018 R.
-
29.05.2018LISTA RANKINGOWA NABORU PROWADZONEGO W W RAMACH PROJEKTU PN. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim” - 25.05.2018 r.
-
18.05.2018Konkurs plastyczny MÓJ ULUBIONY ZABYTEK
-
12.04.2018LISTA RANKINGOWA NABORU PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim” - nabór prowadzony od 14.03.2018 do
-
05.03.2018GOKSiR w Pokoju zaprasza na warsztaty w ramach projektu – marzec 2018
-
21.02.2018LISTA RANKINGOWA NABORU PROWADZONEGO W DNIACH 05.02.-19.02.2018 r. W RAMACH PROJEKTU „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim”
-
21.02.2018Nabór do projektu pn. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno - informacyjne w województwie opolskim”
-
02.02.2018Zaproszenie do udziału w projekcie „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim"
Data publikacji: 26-09-2017 15:44