RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pokoju, 17 września 2017 - GALERIA

EDD 2017.jpeg

Pokój logo.jpeg

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Europy pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Podczas tej jubileuszowej edycji święta zabytków w województwie opolskim odbyło się 300 wydarzeń w blisko 70 miejscowościach. Inauguracja tego wyjątkowego wydarzenia odbyła się w sobotę 9 września br. na Rynku w Opolu. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD był bezpłatny.

Już po raz trzeci obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zostały zorganizowane również w Pokoju. Organizatorem EDD był Urząd Gminy Pokój z partnerami: Parafią Ewangelicko-Augsburską w Pokoju oraz Stowarzyszeniem Pokój Organizacją Pożytku Publicznego. W ramach święta zabytków, w niedzielę 17 września br. odbył się koncert muzyki klasycznej w zabytkowym Kościele Ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju z wykorzystaniem odrestaurowanych w tym roku organów. Znakomici wykonawcy, Oskar Koziołek-Goetz – bas/baryton oraz Michał Blechinger – organista, zaprezentowali utwory barokowe, doskonale dopasowane do klimatu Kościoła Księżnej Zofii. W programie koncertu pojawiły się utwory mistrzów, takich jak Johann Sebastian Bach, Feliks Mendelssohn Bartholdy, Johannes Brahms.

Po koncercie ksiądz Eneasz Kowalski przybliżył gościom interesującą historią zabytkowego Kościoła Ewangelickiego Księżnej Zofii w Pokoju. Przygotował wystawę naczyń liturgicznych wykorzystywanych w Kościele od XVIII wieku oraz zaprezentował kilka interesujących starodruków.

Uwagę odwiedzających Kościół przykuły rusztowania, których obecność ma związek z remontem ołtarza. Obrazy zdobiące ołtarz obecnie przebywają w pracowni konserwatorskiej. Kilka ciekawostek dotyczących malowideł przedstawiła zebranym miłośniczka lokalnej historii, Elżbieta Gosławska.