Park w Pokoju - Świątynia Matyldy
GALERIA

FINAŁ  1-szej akcji „Piórniki do Afryki” za nami.  Zebraliśmy ok 60 kg przyborów szkolnych. DARY dotarły do Kamerunu na misję, gdzie naucza ojciec Jan Kobzan. Pełne przyborów szkolnych piórniki i piłki otrzymało wiele dzieci z dwóch katolickich i części jednej z państwowych szkół. Artykuły trafiły w sam raz na czas, gdyż rok szkolny w Kamerunie rozpoczynał się 7 września. W związku z tym, nawet krawiec, który szył mundurki szkolne dla uczniów pracował praktycznie bez przerwy, musiał zdążyć przed rozpoczęciem roku szkolnego, gdyż uczniowie szkół państwowych , którzy nie mają mundurków nie są przyjmowani na lekcje.

Jak zrelacjonował ojciec Jan, dzieci z plemienia Baka ( jest to plemię Pigmejów ) z wielką wdzięcznością przyjmowały przybory szkolne, gdyż dzięki nim mogą spełnić swoje największe marzenie, czyli pójście do szkoły. Jak nie nauczą się w dzieciństwie języka francuskiego, który jest tam językiem urzędowym, nie mają szans na lepszą przyszłość. Dlatego, aby dostać się na lekcje dzieci potrafią pieszo przemierzać dziennie nawet 9 km w jedną stronę, aby dostać się do szkoły.

Dar polskich dzieci sprawił ogromną radość afrykańskim kolegom i koleżankom – zapewnia ojciec Jan Kobzan.  Większość po raz pierwszy w życiu zobaczyła kolorowe piórniki. Wcześniej nie wiedziały nawet o ich istnieniu. Uczeń w Afryce posługuje się najczęściej ołówkiem. Zdarza się, że musi dzielić go jeszcze z rodzeństwem. Obdarowane dzieci po raz pierwszy mogą poznać, dotknąć oraz wziąć na własność kolorowe kredki, ołówki, temperówki, pachnące gumki, śliczne linijki. Wszystkie te przybory były  dotąd  obiektem ich marzeń. Zanim to jednak nastąpi trzeba wytłumaczyć jak otworzyć piórnik,  potem wyjaśnić do czego służą poszczególne przybory oraz nauczyć posługiwania się nimi.

Akcja „Piórniki do Afryki” jest praktycznym sprawdzianem z solidarności Nas wszystkich, Twojej, mojej, uczniów naszych szkół, z afrykańskimi rówieśnikami, którzy na co dzień cierpią z powodu niesprawiedliwości społecznej. Natomiast najmłodsze pokolenie Afrykanów ma motywować do nauki, poszerzać możliwości poznawcze oraz inspirować do podejmowania wyzwań.

Jest mi niezmiernie miło poinformować Was, iż rusza 2-ga edycja akcji „Piórniki dla Afryki”.

Zbieramy plecaki szkolne, piórniki, długopisu, ołówki, kredki, gumki, temperówki, linijki, ekierki … jednym słowem przybory szkolne.

Dary składamy w Oddziale Przedszkolnym w Lubnowie, w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Domaradzu, Szkoły Podstawowej w Pokoju, Gimnazjum w Pokoju lub Szkoły ZSP w Kup do dnia 24.12.2016 r.

Za okazane dobre serce z góry serdecznie dziękuję.
Tomasz Krystosek

MISJE zbieramy art szkolne_DRUGA EDYCJA.jpeg

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 28-10-2016 14:43

Przewiń do góry