Park w Pokoju - Świątynia Matyldy
GALERIA

Pokój logo 320x.jpeg

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pokoju
„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”
17 - 18 września 2016

 

We wrześniowy weekend, 17 i 18 września 2016 roku gmina Pokój już po raz drugi wzięła udział w obchodach wyjątkowego święta zabytków - Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). Hasło tegorocznej edycji „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki” ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Powszechne poznanie tych wartości może być katalizatorem rozwoju społecznego. Jednakże jest to również temat uniwersalny i wieloaspektowy, który daje możliwość niezwykle szerokiej jego interpretacji. W wydarzenia, oprócz Urzędu Gminy Pokój zaangażowane były dwie lokalne parafie – katolicka i ewangelicka, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju, Zakład Komunalny Pokój Spółka z o.o. oraz Stowarzyszenie Pokój Organizacja Pożytku Publicznego.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Pokoju otworzyła Barbara Zając Wójt Gminy Pokój, zachęcając mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych wydarzeniach. Dwudniowy program obchodów EDD obfitował zarówno w prelekcje historyczne, jak i wydarzenia muzyczne oraz urozmaicony był słodkościami serwowanymi w zorganizowanej kawiarence muzycznej. Osoby zainteresowane historią mogły wysłuchać wykładu księdza Eneasza Kowalskiego, który przybliżył historię Kościoła Zofii w Pokoju oraz cmentarza ewangelickiego. W Ewangelickim Domu Parafialnym w Pokoju udostępniona została ponownie wystawa „Przywróćmy raj Württembergów”. W GOKSiR w Pokoju Elżbieta Gosławska odkryła tajemnice związane z zagadkowym miejscem, jakim jest Elizjum. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały sylwetki i portrety najwybitniejszych generałów armii pruskiej, których upamiętniono w Pokoju. Ludzie ci współtworzyli historię tej ziemi, mieli wpływ na dzieje Śląska i życie jego mieszkańców. Ich losy były dramatyczne, czasem wręcz tragiczne. Nie ominęły ich romantyczne porywy, dni chwały i klęski. Pamięć o nich pozostała w murach urokliwego Elizjum w Parku Angielskim w Pokoju. Pomimo niesprzyjającej pogody, spora grupa miłośników historii została przewieziona do Elizjum, w którym odbyła się kulminacja wykładu. W niedzielę ksiądz Krzysztof Rusinek przybliżył historię Kościoła Katolickiego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju.

Miłośnicy muzyki mogli wysłuchać dwóch koncertów muzyki klasycznej, które odbyły się w kościele ewangelickim i katolickim.

Tomasz Zimoch


Program: Europejskie Dni Dziedzictwa w Pokoju, 17-18 września 2016

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 19-09-2016 16:11

Przewiń do góry