CO SŁYCHAĆ U SENIORÓW VII 2016
Powszechnie słyszy się o tym, że coraz trudniej zebrać grupę ludzi do realizacji wspólnych celów, a nasze Koło tylko w tym półroczu „urosło” o następne 12 osób i jest nas już 135 seniorek i seniorów. Z wyjątkiem Domaradzkiej Kuźni, Kopaliny i Zawiści mamy w swoim gronie przedstawicieli wszystkich sołectw. W dniu 1 lipca 2016 r. rozpoczęliśmy 9 rok naszej działalności. Jak zwykle mamy bardzo ambitny i bardzo napięty plan działania. W I półroczu m.in.:
- Byliśmy w teatrze Kochanowskiego w Opolu na sztuce „Szklana menażeria” 03.03.2016 (50 osób), i
- w Namysłowskim Ośrodku Kultury w dniu 08.03.2016r. na sztuce „Baby, ach te baby” (58 osób),
- W dniu 09.03.2016r. odbyła się degustacja pierogów o różnych smakach. Około 800 pierogów ( w 9 różnych smakach) przyrządzonych przez nasze koleżanki i kolegów spałaszowaliśmy z wielkim apetytem co do jednego.
- Spotkaliśmy się z prawnikami którzy przybliżyli nam tematy spraw związanych z darowiznami, testamentami i dziedziczeniem (70 osób). Spotkanie było bardzo potrzebne i ważne dla nas. Padło wiele pytań, a każdy kto czuł niedosyt mógł umówić się na indywidualne konsultacje – i to wszystko bezpłatnie.
- W dniu 31.05.2016r. odbyło się kolejne nasze ognisko przy muzyce, kiełbaskach, ziemniaczkach....i nie tylko. Po raz pierwszy jednak spotkaliśmy się przy OSP w Pokoju, dzięki przychylności Zarządu OSP i dzięki naszemu koledze panu Bronisławowi Pacek, który wraz z innymi członkami naszego Koła perfekcyjnie wszystko przygotował.
- Odbyliśmy pierwszą naszą wycieczkę w dniu 22.06.2016r. do Arboretum w Wojsławicach i do Świdnicy (50 osób). W Arboretum mogliśmy obejrzeć ponad 9 tysięcy gatunków roślin a w Świdnicy obejrzeliśmy Świątynię Pokoju – niezwykły ponad 300-letni kościół mogący pomieścić równocześnie 7 tysięcy osób, zbudowany w całości z drewna, gliny i słomy.
- Każdy z członków naszego Koła otrzymał w tym półroczu po 50 kg jabłek.
W lipcu chwila oddechu, ale już myślimy o pielgrzymce do Turzy Śląskiej (29.08.) i o III Olimpiadzie Seniorów w Namysłowie w dniach 16 i 17.09.2016 r. W olimpiadzie mogą brać udział nie tylko członkowie Koła ale wszyscy seniorzy po 60 roku życia. Każdy chętny do wykazania się swoją kondycją fizyczną – mile widziany, a zapisy przyjmują członkowie Zarządu Koła, oraz Pan M.Misterkiewicz – który w tym roku obejmie funkcję kierownika naszego zespołu. W dniach 14-18.09.2016 wyjeżdżamy na wycieczkę do Świnoujścia. No i oczywiście zaczynamy sezon rowerowy.
Ze spraw organizacyjnych - jako Zarząd Koła rozważamy zmianę w zasadach funkcjonowania naszej organizacji. Okazuje się bowiem, że 7-osobowy Zarząd przy tak dużej liczbie członków - wymaga wsparcia. Planujemy więc poszerzenie ścisłego kierownictwa Koła o następne 4-5 osób, tak aby cały organizm funkcjonował w niezmienionym tempie. Rozważamy również możliwość wydzielenia ze struktur koła – kół mniejszych, obejmujących kilka sołectw, tak aby potencjalni następni członkowie koła nie mieli problemu z dojazdem. Wszystkie wycieczki, pielgrzymki i wyjazdy do kina czy teatru organizowalibyśmy wspólnie. Będzie to konieczne jeżeli w dalszym ciągu będziemy rośli w siłę i osiągniemy stan 150 członków, ponieważ nie ma takiej sali w gminie która nas wszystkich pomieści.
Jeżeli nasi czytelnicy (emeryci lub renciści) chcieliby dzielić z nami swój czas, serdecznie zapraszamy do naszego Koła.
Chętnie przyjmiemy wszystkich, którzy się do nas zgłoszą.
Z poważaniem
Regina Podpora – przewodnicząca Koła PZERiI w Pokoju
ARBORETUM
W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały obiekt (blisko 5 hektarów) wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkie okazy roślin posiadają szczegółową dokumentację, etykiety informacyjne, a unikaty specjalne tablice opisowe. Arboretum nadal służy nauce oraz tysiącom gości, których przyciąga tu bujna przyroda i największe w Polsce kolekcje: Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej, bukszpanów (Buxus) i największa w Europie kolekcja liliowców (Hemerocallis).http://arboretumwojslawice.pl/historia-parku/
Data publikacji: 26-08-2016 09:24