RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

XIII FESTIWAL MUZYKI ZABYTKOWYCH PARKÓW I OGRODÓW IM. C.M. VON WEBERA W POKOJU - 26-29 maja 2016 r. - GALERIA

logo_weber_2013_małe.jpeg


Tegoroczna XIII edycja Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M.von Webera była wyjątkowa. Trzynasta, inna od wcześniejszych... Przez cztery dni od czwartku 26 maja do niedzieli 29 maja we wnętrzach, i nie tylko, rozbrzmiewała żywa muzyka.

W pierwszym dniu koncertów byliśmy się w barokowym wnętrzu – w kościele Zofii i usłyszeliśmy muzykę okresu baroku. Nowością był muzyczny piknik, który zorganizowano na placu przy kościele. Po wysłuchaniu koncertu  zwiedzaliśmy wystawy:„ Przywróćmy raj Württembergów” oraz fotografii Maxa Glauera. Sporym zainteresowaniem cieszyły się stosika z pamiątkami i swojskimi ciastami. Taka formuła pokoncertowego spędzania czasu mała wielu zwolenników. W drugim dniu koncertowym przenieśliśmy się do  pokoju – wypełnionego muzyką doby romantyzmu. W muzycznym pokoju  ( sali w GOKSIR) unosiła się  – muzyka wielkich kompozytorów tego okresu takich jak C.M. von Weber, Antonin Dvorak, Richard Strauss, Giacomo Pucini, Giuseppe Verdi

Naczelne hasła muzyki tego okresu nie były obce w wykonaniach, które usłyszeliśmy tego dnia:

"Sztuka dla sztuki" co oznacza że muzyka  nie jest pisana i komponowana na życzenie, ale wtedy, kiedy muzyk ma natchnienie i chce przekazać własną wypowiedź, wyrazić własne idee, inspirację naturą,  dawnymi wierzeniami ludowymi i korzeniami kultury  narodu.

"Sztuka totalna" -  muzyka powinna przemawiać do odbiorcy różnymi środkami wyrazu jednocześnie (np. barwą, słowem, dźwiękiem), by w jak najbogatszy i najszerszy sposób wyrazić uczucia człowieka.

W piątek, sala koncertowa pękała w szwach. Cóż, każdy chciał uczestniczyć w tym wyjątkowym, historycznym wydarzeniu. Dokładnie 210 lat temu na zaproszenie księcia Eugena von Wurttemberga do Pokoju przybył C.M. von Weber. Tutaj tworzył do 1807 r.  W utworach tego wielkiego kompozytora wystąpiła Agnieszka Węgrzynowska – pokojanka, sopranistka  z Akademii Muzyczej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

W przerwach między koncertami uczestnicy skupiali się w muzycznej kawiarence, która raczyła letnimi specjałami, przygotowanymi przez ZKP Pokój sp. z o.o.

W sobotę, w trzecim dniu Festiwalu przenieśliśmy się  do pokoju, w którym dźwięk wydobywał się z ust artysty. Usłyszeliśmy dwa chóry: jeden ludzki, drugi instrumentalny. Okazało się, że kierownik artystyczny – Hubert Prochota jest człowiekiem renesansu- wszechstronnie utalentowanym. Dał się poznać jako znakomity: znawca muzyki, nauczyciel, dyrygent, śpiewak, tłumacz... Zaprezentował nam zapis nutowy dzieł Webera, który ma już sporą historię. Co za zbieg okoliczności. Dawno temu nasz kierownik artystyczny dostał te nuty od swojego znajomego. Przynajmniej tak mówił.

Ostatniego dnia przenieśliśmy się do pokoju sentymentalnego, w którym zagościła twórczość Józefa Elsnera. Nazwisko tego kompozytora wielu niewtajemniczonym melomanom kojarzy się jedynie z osobą jego najwybitniejszego ucznia - Fryderyka Chopina oraz ze słynną oceną, jaką wystawił mu podczas nauki w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie - "szczególna zdatność - geniusz muzyczny".

Tymczasem ten pochodzący z Grodkowa śląski kompozytor, pedagog i skrzypek był autorem wielu cenionych utworów m.in. oper Leszek Biały i Król Łokietek, oratorium pasyjnego Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa, 8 symfonii, licznych kompozycji wokalnych, orkiestrowych i kameralnych. Wśród tych ostatnich szczególne miejsce zajmują kwartety smyczkowe. Wybrane kwartety w wykonaniu Filharmoników Opolskich pieknie wybrzmiały w koścele Zofii.

Festiwal  został objęty honorowym patronatem:

 1. Ks. Bp Andrzej Czaja - Biskup Diecezji Opolskiej Kościoła Rzymskokatolickiego
 2. Ks. Bp Marian Niemiec - Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
 3. Pan Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego
 4. Pani Barbara Zając – Wójt Gminy Pokój

Patronat Medialny: Nowa Trybuna Opolska, Radio Doxa, Radio Opole.

Słowa podziękowania kierujemy do zacnego grona dobroczyńców, darczyńców, współorganizatorów, w skład którego weszli:

 • ks. Eneasz Kowalski  proboszcz Parafii Ewanelicko-Augsburskiej w Pokoju
 • ks. Krzysztof Rusinek proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Pokoju
 • Aleksandra Łukaszczyk – dyrektor GOKSIR w Pokoju
 • Bogusława Mudry -dyrektor GPB w Pokoju
 • Agata Chmura prezes ZKP Pokój sp. z o.o.
 • Marszałek Województwa Opolskiego
 • BMK Pawliszyn Sp. z o.o.
 • Fabryka Maszyn Rotox Sp. z o.o. - Jan Sonka
 • Grażyna i Zbigniew Pawliccy  
 • P. H. ”MON –KAR” S.C Przedsiębiorstwo Handlu i Usług
 • Wioletta i Jan Balijowie  w Pokoju
 • W.W. Med w Pokoju
 • Łukasz Hadamik Firma Budowlana w Pokoju
 • Jolanta Paluch Sklep Spożywczo-Przemysłowyw Domaradzkiej Kuźni
 • Janusz Sebastian Gabinet lekarski w Domaradzkiej Kuźni
 • Jarosław Heliński – Zakład Ogólnobudowlany
 • Christian Max Maria von Weber z żoną
 • Ferdinad von Wurttemberg
 • Manfred Rossa z żoną
 • Alfred i Käthe Haack

Projekt był współfinansowany ze środków budżetu Województwa Opolskiego.

Niedzielny koncert został zorganizowany w ramach projektu:„Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w Województwie Opolskim,” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej RPO WO na lata 2014 - 2020: V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie: 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejny Festiwal.

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Pokój OPP


Czwartek, 26 maja 2016 r.

Kościół ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju

Wystąpili: ELIPTIQUE ENSEMBLE z Orkiestrą Kameralną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz Zespół Waltornistów

 

Piątek, 27 maja 2016 r.

Gminny Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju

Wystąpili: Agnieszka Węgrzynowska z Rafałem Żurakowskim oraz Kwartet smyczkowy „Guerreros”

 

Sobota, 28 maja 2016 r.

Kościół Katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju

Wystąpili: Akademicki Chór „Dramma per musica” Uniwersytetu Opolskiego oraz Zespół Instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu

 

Niedziela, 29 maja 2016 r.

Kościół ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju

Wystąpili: Elsner Ensemble

 

Informacje o festiwalu: