Park w Pokoju - Świątynia Matyldy
GALERIA

Sobota, 17 października  - Drzwi Otwarte w OCO
Pod znakiem mammografii

Tegoroczna październikowa Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66 A), zwana też Dniem Drzwi Otwartych, odbędzie się 17 października, dokładnie w obchodzonym od lat Dniu Walki z Rakiem Piersi. Jej organizacja wpisuje się także w obchody Miesiąca Profilaktyki Raka Piersi, którym jest październik, a także Światowego Dnia Onkologii, przypadającego na dzień 4 października.

Jak zwykle organizatorzy akcji skupią się na badaniach przesiewowych (skryningowych) w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. To oznacza, że w Białej Sobocie z badań skorzystać będą mogły wyłącznie panie w wieku 50-69 lat, które w okresie ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii. Prowadzone będą również stoiska informacyjno-edukacyjne , dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych a także nauka samobadania piersi. Ponadto każdy zainteresowany zdrowym stylem życia będzie mógł zaopatrzyć się przydatne materiały, z zaleceniami „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.

Badania  pań (ubezpieczonych w NFZ) będą wykonywane w godzinach 8-14 w nowym pawilonie OCO (różowy budynek z „zielonymi oknami”). Przy rejestracji, która będzie czynna w godz.7-13.45, należy okazać dowód osobisty.

Bylibyśmy wdzięczni kierownictwu opolskich instytucji i zakładów pracy za poinformowanie i zachęcenie zatrudnionych pań w wieku powyżej 50. roku życia do skorzystania z okazji wykonania bezpłatnego badania mammograficznego w dniu wolnym od pracy. Mile widziana będzie większa grupa pań w ramach zakładowego wyjazdu na to badanie …


logo mammografii skryningowej.jpeg

Trwa wysyłka tysięcy zaproszeń na mammografię
Badam się, mam pewność

Od czerwca br., działający przy Opolskim Centrum Onkologii Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, prowadził coroczną wysyłkę do Opolanek zaproszeń na mammografię przesiewową, zwaną też mammografią skryningowa, wykonywaną  bezpłatnie co 2 lata (chyba że lekarz zdecyduje, że częściej) zdrowym Polkom w wieku 50-69 lat. Badania można wykonać w dowolnej pracowni mammograficznej (także w mammobusie) na terenie kraju (województwa), z którą NFZ podpisał umowę na finansowanie tego typu świadczenia medycznego. Przypomnijmy, że badania te realizowane są od roku 2006 w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2006-2015 i służą wykrywaniu wczesnych zmian chorobowych w piersiach, zwłaszcza nowotworowych.

W roku 2015 na Opolszczyźnie takich pracowni działa 12, z tego 4 to mammobusy (wykaz wszystkich placówek - poniżej). Pod koniec września WOK zakończył wysyłkę do Opolanek ponad 70 tys. zaproszeń, przewidzianych w roku bieżącym. Liczba ta stanowi mniej więcej połowę liczby kobiet w wieku 50-69 lat, mieszkających na Opolszczyźnie.

Od początku lata co tydzień kilka tysięcy Opolanek otrzymywało pocztą zaproszenia do wykonania tego badania. Posiadanie zaproszenia nie jest jednak warunkiem koniecznym do wykonania  mammografii. Nie trzeba go też okazywać przy rejestracji. Dlatego panie, które zaproszenia z jakichś względów nie otrzymały, bez problemu mogą wykonać mammografię w dowolnej pracowni na Opolszczyźnie czy kraju, pod warunkiem, że wiek mieści się we wskazanych wyżej widełkach a ostatnie badanie wykonane zostało przez kobietę  nie wczesnej niż dwa lata temu oraz nie leczyła się ona wcześniej z powodu zdiagnozowanego raka piersi.

Zachęcamy wszystkie mieszkanki województwa opolskiego w wieku 50-69 lat do regularnego, co 2 lata, badania mammograficznego. Warto je wykonać, aby mieć pewność, że w piersiach nie ma nic niepokojącego. Zachęcamy też do wykonania  badania podczas Białej Soboty, którą Opolskie Centrum Onkologii organizuje w dniu 17 października br.

Placówki realizujące program skryningu mammograficznego w województwie opolskim:

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 08-10-2015 13:58

Przewiń do góry