Park w Pokoju - Baseny Ogrodowe
GALERIA

Już od 8 sierpnia 2015r. w Ewangelickim Domu Parafialnym w Pokoju jest dostępna do zwiedzania wystawa dotycząca przeszłości i teraźniejszości naszej miejscowości pt. „Przywróćmy raj Württembergów”. Jej celem jest promocja Pokoju poprzez niezwykłe dziedzictwo kulturowe i niepowtarzalne walory przyrodniczo-krajobrazowe. Pomysłodawcą i współautorem wystawy był Wojewoda Opolski – Ryszard Wilczyński, który mocno zaangażował się w działania na rzecz utworzenia w Pokoju pomnika historii/parku kulturowego wspierając w tym dążeniu samorząd lokalny. Pozostali współautorzy to Panie Iwona Solisz – Opolski Konserwator Zabytków i Elżbieta Gosławska – autorka wydanej w czerwcu 2015 r. monografii Pokoju.

Pomnik historii/park kulturowy ma obejmować kościół ewangelicko-augsburski Zofii wraz z cmentarzem i Domem Parafialnym, kościół katolicki oraz dawny park przypałacowy. Taki status ułatwi w przyszłości sięganie po środki unijne i fundusze z Ministerstwa Kultury na ratowanie naszych zabytków oraz pozwoli na wypromowanie Pokoju jako produktu turystycznego.

Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje sylwetki kobiet związanych z Pokojem, które były matkami, żonami, córkami lub siostrami właścicieli i na trwale wpisały się w otaczający Pokój krajobraz, gdyż ich imionami nazwano stawy książęce w Pokoju. Niektóre z nich wiodły bardzo ciekawe życie, zmagały się z wieloma trudnościami, miały wpływ na losy Europy i były blisko spokrewnione z dworami carskimi w Rosji i Bułgarii lub z obecnie panującymi rodami królewskimi w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Drzewa genealogiczne właścicieli Pokoju wzbudzają wielkie zainteresowanie wśród zwiedzających.

Druga część wystawy jest oparta na oktagonie, czyli ośmioboku, który jednocześnie stanowi logo całej ekspozycji. Pomysł na taki symbol wywodzi się od pierwotnego założenia urbanistycznego Pokoju wymyślonego przez księcia Carla Christiana Erdmanna von Württemberg-Oels. Ten układ urbanistyczny składał się z centralnego placu z zamkiem książęcym (dzisiejsze rondo) i ośmiu odchodzących od niego promieniście alei. Założenie nie zostało zrealizowane całkowicie i miejscowość rozbudowała się trochę niesymetrycznie, nie mniej jednak oktagonalny układ jest do dziś czytelny i widoczny. Wystawa obejmuje osiem zakresów tematycznych. Są to: historia, sztuka zabytki, ludzie, krajobraz, natura, odrodzenie i kreacja.

Stowarzyszenie Pokój Organizacja Pożytku Publicznego, Wójt Gminy – Barbara Zając serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy. Mamy nadzieję, że bogactwo różnorodnych walorów naszej miejscowości stanie się tworzywem do dalszego rozwoju Pokoju i pozwoli wykreować to miejsce na ciekawy produkt turystyczny Opolszczyzny.

Elżbieta Gosławska

Najbliższe terminy udostępnienia wystawy w Ewangelickim Domu Parafialnym w Pokoju (stare kino) to:

  • grupy zorganizowane - termin do uzgodnienia, kontakt: tel. 77 469 30 80 wew. 20

 

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 04-09-2015 17:29

Modyfikował(a): Tomasz Zimoch
Data modyfikacji:
 18-07-2017 08:12
Przewiń do góry