Park w Pokoju
GALERIA

Kończymy właśnie siódmy rok naszej działalności w Kole Emerytów. To był bardzo pracowity i aktywny dla seniorów  rok. Byliśmy -  między innymi - na trzech wycieczkach, na pielgrzymce w Turzy Śląskiej, na występach w Amfiteatrze, zorganizowaliśmy spotkania z ciekawymi ludźmi, ogniska, braliśmy udział w I Spartakiadzie Sportowej Seniorów, gdzie 14 członków naszego Koła zdobyło wiele punktów dla I Rejonu PZERiI. Grupa z Pokoju odznaczała się wzorową organizacją, mieliśmy silną grupę kibiców – członków naszego koła i wnuków którzy nie szczędzili sił w dopingowaniu swoich babć i dziadków. Nasze pływaczki Pani Renata Jarząbek i Zofia Tyrała zdystansowały nawet mężczyzn. Plakaty okolicznościowe wykonane przez Panią Olę z GOKSiR znalazły się w wielu dziennikach i na stronach internetowych. Szefową naszej reprezentacji była Pani Zosia Ryniak – zastępca przewodniczącej Koła. Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że w następnym roku z całą pewnością wezmą udział w Spartakiadzie i od dzisiaj zaczynają trenować. Brawo dla nich wszystkich.

Ćwiczenia fizyczne  są dla seniorów bardzo ważnym elementem utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Widzimy coraz więcej osób starszych wędrujących wieczorami po Pokoju „ z kijkami”, jeździmy na basen, bierzemy udział w gimnastyce dla seniorów, w ćwiczeniach jogi, jeździmy na wycieczki rowerowe.

Nowym elementem naszej pracy w mijającym roku była praca w powołanej uchwałą Rady Gminy w Pokoju w dniu 5 czerwca Radzie Seniorów. Przewodniczącą 11-osobowej Rady Seniorów  została Pani Aniela Bitner.

Jednym z zasadniczych punktów planu pracy Rady Seniorów była m.in. współpraca międzypokoleniowa. W ramach realizacji tego zadania w przedszkolu w Pokoju „bajkowe babcie” czytają jeden raz w tygodniu bajki dzieciom, upieczone zostały w dwóch grupach przedszkolnych pierniki świąteczne. Cztery koleżanki biorące udział w tym przedsięwzięciu zgodnie stwierdziły, że zabawa była przednia i to zarówno dla dzieci jak i dla nich samych. Z klasami IV – VI Szkoły Podstawowej w Pokoju odbyło się kameralne spotkanie w GOKSiR, gdzie 4 seniorki dzieliły się z młodzieżą swoimi wspomnieniami z okresu wojny. Temat spotkania: „Wojna oczami dziecka”.  Pani Anna Szeląg mówiła o dniu 01.09.1939r. kiedy miała po raz pierwszy pójść do szkoły i o nauce w czasie wojny, Pani Lidwina Chermuła – o życiu codziennym w czasie wojny, o bezustannym zabieganiu o zdobycie jedzenia i opału, Pani Renata Jarząbek mówiła o tułaczce, o tym że nie wiadomo dokąd idą i gdzie w końcu dotrą, o strachu o przetrwanie. Pani Trzewik-Drost Eryka mówiła natomiast o życiu w Pokoju w czasie wojny.  Młodzież odczytywała również fragmenty wspomnień Pana Manfreda Rossy mieszkańca Domaradza – z jego książki „Dzieciństwo na Górnym Śląsku i II Wojna Światowa”. Było to bardzo ważne i bardzo pouczające spotkanie.

Na tym oczywiście nie zakończyliśmy współpracy ze szkołami  i przedszkolami, ale o tym w przyszłym roku.

Priorytetem dla Koła Emerytów w Pokoju w roku przyszłym oprócz wymienionych już wyżej działań na pewno będzie sprawa niezbędnego dla nas dyskontu spożywczego, tak aby seniorzy nie musieli dokonywać upokarzających wyborów pomiędzy zakupem leków i jedzenia. Dopracować musimy również system opieki i wsparcia osób starszych, które nie  potrzebują pomocy materialnej ale  każdej innej np.: w wypełnieniu dokumentów, w opiece w chorobie, pomocy w robieniu zakupów, pomocy w gruntownym sprzątaniu,  pracach w ogrodzie czy pomocy w drobnych domowych remontach.

Każdy senior gminy Pokój będzie u nas mile widziany.

Pozdrawiamy serdecznie i składamy najlepsze życzenia  z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku.

Za Zarząd Koła PZERiI w Pokoju – Regina Podpora przewodnicząca

 

Opublikował(a): Tomasz Zimoch
Data publikacji:
 09-01-2015 09:00

Przewiń do góry