RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA - więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ

gmina-pokoj-slider2.jpeg
 
Wybierz język:

CO SŁYCHAĆ U SENIORÓW

Po wielu latach aktywności zawodowej, wychowywania dzieci i ciężkiej pracy fizycznej – przychodzi taki czas, gdy zwalniamy bieg. Wypracowaliśmy sobie emeryturę, dzieci nasze „wyfrunęły z gniazda”, a do pracy fizycznej nie mamy zdrowia i sił. Wtedy nagle czujemy się samotni i niepotrzebni nikomu i nie wiemy co zrobić z czasem.

Często dopada nas wtedy depresja, a wszystkie nasze wcześniejsze plany wyjazdów, wycieczek i wczasów nijak się mają do wysokości otrzymywanej emerytury. Dzieci nasze ciężko pracują i borykają się z własnym życiem, mimo szczerych chęci nie mają dla nas zbyt wiele czasu.

Siedzimy w domu i zastanawiamy się -  co teraz! Czy tak już będzie do końca życia?

Nie. Wcale tak nie musi być. Mamy jeszcze trochę sił i mnóstwo doświadczenia życiowego.

Założyliśmy na terenie naszej gminy 01.07.2008 r. Koło Emerytów które obecnie liczy już 122 osoby. Znaczną część stanowią mieszkańcy Pokoju, ale są również osoby z Zieleńca, Krogulnej, Domaradza,  Jagiennej, Kozub, Fałkowic i Lubnowa.

Co robimy? Spotkania przy kawie, degustacje, spotkania z ciekawymi ludźmi, ze specjalistami z zakresu różnych dziedzin medycyny, ogniska, wyjazdy do teatru, operetki, na pielgrzymki, wycieczki 1-dniowe i 3-dniowe, gimnastykę dla seniorów, wyjazdy na basen. Bierzemy również udział w wielu imprezach organizowanych przez Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Namysłowie – gdzie jesteśmy zrzeszeni jako koło terenowe Nr 10 w Pokoju. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pomagamy również naszym członkom będącym w trudnej sytuacji materialnej - przez dostarczenie pomocy żywnościowej. Rocznie sprowadzamy do naszego Koła około 2 ton żywności z Banku Żywności Unii Europejskiej. Pracujemy w Kole sami i dla siebie. Każdy z członków Koła musi coś z siebie dać dla innych.

Tylko w tym roku zorganizowaliśmy:

1) spotkanie z podróżnikiem – 13.02.2014r. – na temat: ”Ziemia Święta” oraz „Kraje chrześcijańskie i kraje muzułmańskie w basenie Morza Śródziemnego”,

2) degustację surówek, sałatek i deserów – 06.03.2014r.,

3) spotkanie z serii „moja pasja, moje hobby” – 07.04.2014r. -  na temat malowanie woskiem, pisanki, kroszonki, stroiki świąteczne, koronkowe ozdoby wielkanocne,

4) wycieczkę 1-dniową 27.05.2014r. w Jurę Krakowsko-Częstochowską – „Szlakiem orlich gniazd”, zwiedzając Olkusz, Bobolice, Mirów, Leśniów, Zrębice i Częstochowę,

5) ognisko w dniu 25.06.2014r.,

6) w międzyczasie budowaliśmy wspólnie z Panią Joanną Ptaszek – sekretarzem gminy – Strategię Gminy Pokój w zakresie polityki senioralnej na lata 2014-2020, która została przyjęta uchwałą Rady Gminy w dniu 24 marca 2014 r. Pracowaliśmy również nad Statutem Rady Seniorów i dnia 05.06.2014 r. powstała 12-osobowa Rada Seniorów która zajmować się będzie sprawami dotyczącymi wszystkich seniorów naszej gminy. Braliśmy również udział w sesjach Rady Gminy w Pokoju i sesji Rady Powiatu Namysłowskiego poświęconej problematyce seniorów.

We wszystkich naszych działaniach wspiera nas bardzo Pani Wójt Gminy oraz Rada Gminy. W każdej sytuacji możemy liczyć na ich pomoc i jesteśmy za tę pomoc bardzo wdzięczni.

Dzisiejsza wzmianka o działalności naszego Koła jest pierwsza, ale zapewniam że będziemy spotykali się na łamach naszej gazety i strony internetowej gminy Pokój systematycznie. Będą wiadomości z Koła Emerytów i wywiady z aktywnymi jego członkami, informacje z działania Rady Seniorów i wiele innych ciekawych informacji.

Jeżeli zaciekawiły Państwa nasze propozycje zapraszamy do Koła i zapewniamy że przyjmiemy wszystkich chętnych.

Szczegółowych informacji udziela Zarząd Koła to jest: Pani Kamila Adamska, Pani Waleria Dziopa, Pani Barbara Gierczuk, Pani Barbara Piekarek, Pani Alina Słomka, Pani Zofia Ryniak i ja – Regina Podpora – przewodnicząca Koła.
Telefony kontaktowe (77)4693139, (77)4693120, (77)4693086, (77)4693600

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich seniorów gminy Pokój.

Regina Podpora      

Przewodnicząca Koła  


POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW
RENCISTÓW I INWALIDÓW

Koło nr 10 w Pokoju
tel. 77 46 93 139

Zarząd Koła:

  • Kamila Adamska
  • Waleria Dziopa
  • Barbara Gierczuk
  • Barbara Piekarek
  • Regina Podpora
  • Alina Słomka
  • Zofia Ryniak